מניטול לפרקינסון, דובדבנים לשיגדון ו… קינמון לאלצהיימר

חברה ישראלית מאתרת תרופות טבעיות למחלות כמו פרקינסון ואלצהיימר, ובוחנת אותן על אלפי מתנדבים. לא תאמינו מה היא גילתה כעת – טור אישי

המניטול, חומר אבקתי מתוק שהתגלה כתרופה לפרקינסון | תמונה: Fotolia

המניטול, חומר אבקתי מתוק שהתגלה כתרופה לפרקינסון | תמונה: Fotolia

יש חברות עם לב של כסף ויש חברות עם לב אדם. עוד מהימים ששיחקתי בארגז החול רציתי לרפא את העולם. בעיית הרעב הייתה הדבר הראשון שרציתי לפתור. אולי זה נטוע בדי-אן-אי שלי לאור העובדה שסבתא רבא שלי הייתה נוהגת להשאיר לחם מחוץ למאפיה שלה, ואומרת שלחם זה משהו שלא צריך לגנוב אם אין איך לשלם עבורו.

אימי, שהייתה סגנית מנהלת בחינוך מיוחד, לימדה אותי לראות את האדם בתוך כל “אחר” ואת האחר בתוך כל אדם. ואבי המדען הראה לי, באמצעות מיקרוסקופ אלקטרוני, שיש עולמות שלמים שאנחנו לא מודעים אליהם וכמה מופלאה וחכמה היא המכונה האנושית והטבע ככלל.

דני מתמודד עם פרקינסון כבר כמה שנים. הוא וחבריו החליטו שיביסו את המחלה. כך נהוג אצלם מילדות – אחד למען כולם וכולם למען אחד

כשהייתי בת 12 נולדה אחותי המדהימה שהתמודדה מגיל שלושה חודשים עם אפילפסיה ושיתוק מוחין. היא לימדה אותי מה זאת אהבה ללא תנאי וגם כיצד זה לחיות לצד אדם יקר שחולה. כך גדלתי לראות את הכאב ולנסות למצוא לו מרפא. למדתי מדעי הרפואה, הגעתי לעבוד בחברת “טבע” ועסקתי בפיתוח תרופות.

כשהתחלתי לעבוד ב”טבע”, הניסויים הקליניים, כפי שאנחנו מכירים אותם היום, היו עוד בתחילת דרכם. עסקתי בכל הצדדים של התחום: מתהליך היצור, קביעת נהלים, מדידת איכות, תכנון מחקרים, ניהול מחקרים, ניהול מחלקות, ניהול חברות. פעלתי בחזית המדע ודאגתי לטובת החולה מעל לכול. לתומי חשבתי שכל מי שעוסק בתחום עושה זאת מאותו מניע. ככל שהתקדמתי בדרגות כך נשרטה תמימותי כשנחשפתי למציאות – עולם המונע מכסף.

תמונה: באדיבות עירית שפר

תמונה: באדיבות עירית שפר

בה בעת, גיליתי את עולם התזונה, תוספי מזון וטיפולים משלימים. לקח עוד קצת זמן ומצאתי את עצמי עוזבת את עולם התרופות ויועצת לחברות בתחום תוספי המזון, כשאני ממשיכה להתבונן בעולם בעיניים סקרניות, ובאנשים – בעיני הלב.

סטיב ג’ובס אמר שרק במבט לאחור אפשר לחבר את הנקודות לצורה מלאה. הדרך שעשיתי הייתה, כנראה, הכנת הקרקע לטלפון שקיבלתי מרני, חבר משכבר הימים. רני סיפר לי על דני, חבר ילדות שלו, אדם ואגדה, שפעל רבות למען המדינה. דני, כך סיפר רני, מתמודד עם פרקינסון כבר כמה שנים. הוא וחבריו החליטו שיביסו את הפרקינסון. ככה נהוג אצלם מילדות – אחד למען כולם וכולם למען אחד.

במסגרת החיפושים שלהם הם למדו על מחקר מעניין שעמד בראשו פרופ’ דני סגל מאוניברסיטת תל אביב. המחקר עסק בתחליף סוכר בשם מניטול שככל הנראה עוזר בהתמודדות עם המחלה. המחקר נעשה בזבובי פירות ובעכברים מהונדסים, אך לא באנשים.

למדתי את הנושא ונפגשתי לסיעור מוחות עם רני, יזם בנשמתו שהקים, בג’ינס ובחולצת טריקו, חברות חדשניות שהניבו כמה אקזיטים. יחד הגענו מהר מאוד למסקנה שהמניטול, על פי חישובים שערכתי, בטוח לשימוש בבני אדם ואף מוכר כתחליף סוכר. במינונים גבוהים, בהזרקה ורידית, הוא אף משמש כתרופה.

היה ברור שהבסיס המדעי חזק מספיק ומעבר לכך, פורץ דרך בהתמודדותו לראשונה עם הגורם למחלת הפרקינסון, חלבון האלפה סינוקלאין. זאת להבדיל מהטיפול התרופתי המקובל שעובד מהר על התסמינים, אך אינו מונע מהמחלה להתדרדר. התדרדרות המחלה מתורגמת לאיכות חיים הולכת ופוחתת, לצריכת כמויות הולכות וגדלות של תרופות ואיתן גם תופעות הלוואי.

קינמון – תרופה לאלצהיימר, על פי מחקר שערך פרופ' מיכאל עובדיה מאוניברסיטת תל אביב | תמונה: Fotolia

קינמון – תרופה לאלצהיימר, על פי מחקר שערך פרופ’ מיכאל עובדיה מאוניברסיטת תל אביב | תמונה: Fotolia

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!