אתגר חדש למספריים של קריספר

מחקר חדש מראה שייתכן שכלי העריכה הגנטית העוצמתי – קריספר – כלל לא יעבוד בתוך הגוף האנושי, כיוון שמערכת החיסון תילחם בו

Main_Image-small

קריספר (CRISPR) היא טכנולוגיה עוצמתית לעריכה גנטית. היא מאפשרת לערוך את הקוד הגנטי בקלות שלא הייתה כמוה מעולם. בעזרתה ניתן כעת לחתוך מולקולת די-אן-אי ארוכה בדיוק במקום הרצוי ולערוך בקלות יחסית את השינויים הנדרשים. יישומי הקריספר התגלו לראשונה ב-2012 וצופים שבעתיד הטכנולוגיה הזו תשנה לחלוטין את פני הרפואה, כשתאפשר “לתקן” את הקוד הגנטי ולמנוע את הופעתן של מחלות כמו, למשל, סיסטיק פיברוזיס.

יש כל כך הרבה דברים שאנחנו לא מבינים לגבי קריספר. אנחנו עלולים לעשות יותר נזק מתועלת, זה כלי עוצמתי במידה שלא תיאמן

עם זאת, בגלל העוצמה שלה, והחופש הרב שהיא מעניקה, החששות המתלווים לטכנולוגיה החדישה גם הם גדולים. לפיכך המחקר הקליני בתחום, לפחות בעולם המערבי, מתקדם בזהירות.

עד כה “תוקן” הגנום של עוברים אנושיים שהופרו בהפריה מלאכותית, לצורך המחקר, ושהיה בהם גן פגום הגורם למחלת לב מסוימת. נראה שה”תיקון” הצליח – אצל כמחצית מהעוברים בעלי הגן הפגום תוקן הגן והם המשיכו להתפתח במשך שלושה ימים נוספים לאחר הניסוי. אבל בשלב זה הושמדו העוברים, ומעולם לא התפתחו מהם תינוקות.

מחקר נוסף צפוי להיערך בארה”ב בחודשים הקרובים על חולי סרטן. יוציאו מגופם תאי חיסון ובעזרת מנגנון הקריספר “ישדרגו” את התאים האלו כך שתהיה להם היכולת להילחם ביעילות בתאים סרטניים. את תאי החיסון המשודרגים יחזירו למערכת הדם של החולים כדי שיצאו למלחמתם.

אך בתחילת ינואר, חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד שבארה”ב העלו נקודה מטרידה בנוגע לרמת הבטיחות של הטכנולוגיה הזו. בפרסום מקדים של מחקרם (כלומר לפני שעבר את שלב ביקורת העמיתים) הם טוענים שמערכת החיסון האנושית עלולה לשבש את השימוש הקליני בטכנולוגיה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!