כך נראה “גן עדן” סוציאליסטי

מדוע בוונצואלה מתים יותר תינוקות מבסוריה, איך זה קשור ל”נשיא של העשירים” בצרפת, לשימור אגם שהתייבש ביוון ולהלאמת חברות ברוסיה?

סופרמרקט ריק בוונצואלה | תמונה: Periergeia/CC-BY-SA-3.0

סופרמרקט ריק בוונצואלה | תמונה: Periergeia/CC-BY-SA-3.0

1ב-1992 נערך ניסיון הפיכה צבאי בוונצואלה. בראשו עמד אדם אלמוני, דאז, בשם הוגו צ’אווס. ההפיכה הכושלת, והעובדה שישב שנתיים בכלא, לא הפריעו לצ’אווס לרדוף אחרי כתר נשיאות ונצואלה, ולהשיג אותו ב-1998.

צ’אווס החליט ליישם בוונצואלה אוטופיה סוציאליסטית, מעין “גן עדן” שוויוני, שבו המדינה לוקחת מהעשירים ומחלקת את ההון להמונים. רעיון אהוד כמעט בכל מקום בעולם, גם בישראל. מי לא רוצה שיחלקו את העושר להמונים? פוליטיקאים מכנים זאת בשם “מדיניות חברתית”. בקיצור, זה נקרא סוציאליזם – רעיון שקיבל תאוצה במאה ה-19 בכתביו של קארל מרקס שנלחם במעמד הבורגני.

אבל כדי לנהל את גן העדן הזה, נדרש צ’אווס להקים גוף ממשלתי חזק שיפקח על הכספים ויחליט כיצד להקצות אותם באופן “חברתי”. הפתרון שהגה היה בדמות ממשלה ריכוזית, שהכנסותיה הגיעו ממכירת נפט לחו”ל, מהלוואות שקיבלה מגופים בין-לאומיים שהאמינו בה (במיוחד מהמפלגה הקומוניסטית של סין) וממיסים שגבתה מהאזרחים. כך הצליח צ’אווס לממן את שלב א’ ב”גן העדן” הסוציאליסטי שלו, ואף לזכות באהדת הציבור – הוא קידם חוקים שהעניקו לעובדים יותר זכויות מבעבר ודיור זול להמונים.

ג'וזף שטיגליץ, זוכה פרס נובל לכלכלה. מעריץ גדול של צ'אווס | תמונה: Philippe Wojazer/AFP/Getty Images

ג’וזף שטיגליץ, זוכה פרס נובל לכלכלה. מעריץ גדול של צ’אווס | תמונה: Philippe Wojazer/AFP/Getty Images

מי ששיבח והילל את הצמיחה הכלכלית של ונצואלה היה ג’וזף שטיגליץ, יהודי אמריקני זוכה פרס נובל לכלכלה, אף על פי שבעת ביקורו שם, ב-2007, האינפלציה במדינה כבר עברה את ה-15 אחוז. “הצמיחה הכלכלית של ונצואלה הייתה מרשימה מאוד בשנים האחרונות”, אמר. “צ’אווס הצליח להביא בריאות וחינוך לאנשים בשכונות העניות של קראקס”.

לא ברור מה עבר בראשו של שטיגליץ, ומדוע בחר להתעלם מהשחיתות של ממשלת צ’אווס שדאגה להעביר כספים למקורבים, ומהעובדה שצ’אווס הפך לסוג של דיקטטור, שעוצר את מתנגדיו, כולא אותם או מחסל אותם מבעוד מועד. יזמים שהצליחו לשגשג בכלכלה האוטופית שצ’אווס ניסה לבנות, עשו זאת בגלל קשריהם לממשל הריכוזי ולא בגלל כישרונם. כל העובדות האלה לא הצליחו לבלבל גם כלי תקשורת במערב שהיללו את צ’אווס. במדינות רבות במערב אף נמכרו חולצות ועליהן הדפס בדמותו.

2.

שלב ב’ בתכנית להגשמת הסוציאליזם שינה לגמרי את התמונה. ממשלת צ’אווס חיזקה את מעורבותה בכלכלה בתירוץ שהיא צריכה “לפקח עליה” או “לייצב אותה”. למעשה, כבר מספר שנים לפני ביקורו של שטיגליץ, החל צ’אווס להלאים חברות גדולות ובינוניות בוונצואלה. התירוץ היה שהן ניצלו את כוחן הדומיננטי בשוק. בפועל מה שקרה היה ש”צ’אווס האמין שהפרט יכול להחזיק ברכוש פרטי, אבל לא לשלוט באמצעי הייצור”, נכתב ב“אקונומיסט” באוקטובר 2010, לאחר שצ’אווס הלאים חברה חקלאית גדולה ותכנן להלאים עשרות אלפי דונם של אדמות חקלאיות.Info-1

להלאמות של צ’אווס היו השלכות מרחיקות לכת. תדמיינו שאתם עובדים בחברה לייצור מזון. יום אחד אתם מגלים שהחליפו את הבעלים שלה, פיטרו את המנכ”ל, ובמקומם מנהלים את החברה בשלט רחוק כמה פוליטיקאים אולי מושחתים, ככל הנראה בזבזנים, אולי הם גם לא מבינים כל כך בניהול עסק. במקרה כזה, ככל הנראה התפוקה של החברה תרד. כעבור שבוע אתם גם מגלים שהצבא השתלט על מפעלים אחרים לייצור מזון כיוון שהם לא הצליחו לייצר במחירים “חברתיים” נמוכים מספיק אותם קבעה המדינה. צ’אווס גם השתלט על שוק המט”ח ולא איפשר להמיר את המטבע המקומי למטבע זר, כך שאם תרצו לייבא חומרי גלם מחו”ל, תצטרכו לעשות זאת דרך השוק האפור. בקיצור, אתם מגיעים למסקנה שתאלצו בקרוב לסגור את המפעל.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!