ככל הנראה ההיסטוריה האנושית שונה מאוד מכפי שדמיינו

תשכחו ממה שסיפרו לכם היסטוריונים: ממצאים מהשנים האחרונות מראים שראשיתה של התרבות האנושית קדומה הרבה יותר משחשבנו

ציור קיר במערת שובה בצרפת מלפני כ-30,000 שנה. | תמונה: Thomas T./CC-BY-SA-2.0

ציור קיר במערת שובה בצרפת מלפני כ-30,000 שנה. | תמונה: Thomas T./CC-BY-SA-2.0

הנה מה שספרי הלימוד מספרים לכם: 1. לפני כ-45,000 שנה התחוללה מהפכה כשאבותינו – נוודים ששוטטו בחיפוש אחר מקורות מזון – התחילו פתאום ליצור אמנות מגוונת ומרשימה. ציורי הקיר מלאי החיים במערות שבצרפת ובספרד הם המחשה לכך. לצדם הופיעו באותן שנים גם תכשיטים, כלי נגינה ופסלונים שיכולים אולי להעיד על סגידה לאל.

מגוון מאמרים שפורסמו בכתבי העת Science ו-Nature מציעים שההתפתחות האנושית שונה מאוד מכפי שהיסטוריונים כמו יובל נח הררי דמיינו אותה

2. לפני כ-10,000 שנה התחוללה מהפכה נוספת, המשמעותית ביותר בהתפתחות התרבותית של בני מיננו, כאשר לראשונה התגלתה החקלאות. גילוי החקלאות הפך את בני מיננו מקבוצת נוודים לאוכלוסייה שהתיישבה ביישובי קבע גדולים, אגרה רזרבות מזון, פיתחה חוקים שהגנו עליה ופינתה לעצמה זמן כדי ללמוד, לחקור ולפתח טכנולוגיות חדשות. בקיצור, לפני כ-10,000 שנה החלה להתפתח לראשונה מה שנהוג לכנות “ציוויליזציה” – זה לפחות מה שספרי הלימוד מספרים לנו.

ציור ממערת לאסקו בצרפת | תמונות: Prof saxx/PD-Art

ציור ממערת לאסקו בצרפת | תמונות: Prof saxx/PD-Art

אבל ממצאים מהשנים האחרונות, ביניהם מגוון מאמרים שפורסמו בכתבי העת Science ו-Nature החל מיוני 2017, מציעים שההתפתחות האנושית שונה מאוד מכפי שהיסטוריונים כמו יובל נח הררי (מחבר “קיצור תולדות האנושות”, “ההיסטוריה של המחר”), למשל, דמיינו אותה. התהליכים מורכבים ומוקדמים הרבה יותר. לא מדובר רק בשתי המהפכות הדרמטיות האלו. ככל הנראה ניצניה של מהפכת החקלאות שהובילה להקמת יישובי קבע הופיעה הרבה קודם – כבר לפני יותר מ-20,000 שנה. ואמנות, ואולי אפילו מסחר הופיעו ממש עם שחר התפתחותם של בני מיננו, האדם הנבון (הומו ספיאנס) – שלפי ממצאים מהשנה האחרונה התפתח בערך לפני 300,000 שנה.

איך זה ייתכן? והאם יש צורך לעדכן את ספרי הלימוד שלנו?

החקלאים הראשונים, מהכנרת

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!