יותר גורל משכל

האם כל אחד יכול להצליח אם רק יתאמץ מספיק, יפתח כשרון או “יעשה את הדבר הנכון”? לא, טוענים מחקרים מהעת האחרונה – בעולם האמיתי זה פשוט לא עובד כך. אז מי כן הופך למצליחן? ואיך בכלל מגדירים מהי הצלחה?

הפילוסוף אלן דה בוטון. "קשה לא לקחת את הישגי האחרים כתוכחה למה שאין לך" | תמונה: Fronteiras do Pensamento/Flick

הפילוסוף אלן דה בוטון. “קשה לא לקחת את הישגי האחרים כתוכחה למה שאין לך” | תמונה: Fronteiras do Pensamento/Flick

הנה אמת כואבת: הסיכוי שתהפכו יום אחד לעשירים כמו ביל גייטס, למפורסמים כמו אופרה וינפרי או למנהלים של חברה גדולה כמו גיל שוויד, אפסי כמו הסיכוי שהיה לכם לפני 400 שנה להשתייך למעמד האריסטוקרטי בצרפת של המלך לואי ה-14.

אבל בחברה המודרנית שלנו מציירים לכם מצג הפוך. כלי תקשורת, ספרים ותכניות טלוויזיה, משכנעים אתכם שהכול אפשרי. אם יש לכם רעיון מבריק, גראז’ קטן והרבה מוטיבציה, תוכלו לעשות משהו גדול. להקים סטארט-אפ שיימכר במאות מיליוני דולרים, להתחתן עם אישה יפה ומצליחה, לטייל בעולם שש פעמים בשנה, ולממש כל שאיפה שתחלמו עליה.

מצליחנים מתנגדים לרעיון של מקריות ומזל. הם לא מוכנים להודות שמעבר לעבודה הקשה, הם גם היו בני מזל במקרים רבים, כי זה יפחית מערך ההישג שלהם

מנטורים, קואוצ’רים ומדפים עמוסים בספרי שיפור עצמי מתפרנסים מהרצון שלנו להפוך למצליחנים. “לא הצלחתם עד עכשיו? בואו ונסו את שיטת ריבוע הכסף”, הם יציעו. אם לא הצלחתם – כנראה שלא ניסיתם מספיק או שעשיתם משהו לא נכון. “רק תשנו את עצמכם ואת הפעולות שלכם ותוכלו לממש את הפוטנציאל הגלום בכם”.

ביל גייטס הילד, בכיתת המחשבים | תמונה: Photo courtesy Microsoft

ביל גייטס הילד, בכיתת המחשבים | תמונה: Photo courtesy Microsoft

התפיסה שכל אחד יכול להצליח אם הוא רק עובד קשה, נשמעת משכנעת והגיונית לכל אוזן בחברה המריטוקרטית שלנו, שבה מתגמלים אנשים בעבור כישרון, אינטליגנציה ומאמץ. אבל זה גם הדבר המדאיג בכל הסיפור. בשנים האחרונות קמו פילוסופים שמזהירים מהנזק שמותירה אחריה האמונה שאם רק נרצה – נצליח. תוצר הלוואי של אמונה שכזאת הוא שאדם מתחיל לחשוב שההצלחה תלויה רק בו, ומה שמכונה “גורל” או “מזל” כבר אינם קיימים עבורו. “בימי הביניים, באנגליה, כאשר פגשת אדם עני מאוד, הוא היה מתואר כ’חסר מזל”, מסביר הפילוסוף הבריטי אלן דה בוטון בהרצאת טד בנושא. “היום, במיוחד בארה”ב, אם תפגשו מישהו בתחתית החברה, הוא עלול, באכזריות, להיות מתואר כלוזר”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!