חוק ה-1 אחוז: מדוע רק חלק מהאנשים משיגים את רוב הדברים?

אי שוויון הוא “חוק טבע” המשפיע עלינו בכל רגע. כיצד הבנתו יכולה לאפשר לנו לרדת לעומקם של תהליכים המנהלים את חיינו? ומה הוא מלמד אותנו על הצבת מטרות?

מה שמתחיל ביתרון קטן, גדל במשך הזמן והופך ליתרון גדול. עץ אחד זקוק רק לפער קטן על עצים שלידו, כדי להתרבות ולנצח אותם | תמונה: Fotolia

מה שמתחיל ביתרון קטן, גדל במשך הזמן והופך ליתרון גדול. עץ אחד זקוק רק לפער קטן על עצים שלידו, כדי להתרבות ולנצח אותם | תמונה: Fotolia

1

סביב 1880 – אף אחד לא יודע בדיוק מתי – אדם בשם וילפרדו פארטו התהלך בגינת ביתו וגילה תגלית קטנה אך מעניינת מאוד. פארטו הבחין שמספר קטנטן של תרמילי אפונה מניב את מרבית האפונים.

לפארטו הייתה זיקה למתמטיקה. הוא היה כלכלן שרצה להפוך את הכלכלה למדע המעוגן במספרים ובעובדות, ובניגוד לכלכלנים אחרים בני דורו, הספרים והמאמרים של פארטו היו רצופים נוסחאות.

רק 1.4 אחוזים מכל זני העצים באמזונס תופסים נתח של כ-50 אחוז מעצי היער. מדוע?

האפונים שגילה בגינת ביתו הדליקו אצלו את הניצוץ המתמטי, והוא החל לבחון אם ההתפלגות הלא שוויונית הזאת מתקיימת גם בתחומי חיים נוספים.

פארטו חקר את העושר במדינות שונות. הוא התחיל בבחינה של התפלגות העושר באיטליה, ולהפתעתו גילה שכ-80 אחוז מהאדמות באיטליה היו שייכות רק ל-20 אחוז מהאנשים. בדומה מאוד לתרמילי האפונים בגינתו, רוב המשאבים נשלטו על ידי מיעוט.

פארטו המשיך לנתח את הנתונים הכלכליים במדינות אחרות וגילה אותה תבנית. אחרי שנבר, למשל, במסמכי מס ההכנסה הבריטי הוא ראה שכ-30 אחוז מהאוכלוסייה הבריטית הרוויחה 70 אחוז מההכנסה הכוללת, כפי שהוא מתאר בספרו Cours d’économie politique ,1909.

וילפרדו פארטו, כלכלן איטלקי

וילפרדו פארטו, כלכלן איטלקי

ככל שהמשיך במחקרו, גילה פארטו שהמספרים אמנם אינם זהים לחלוטין אך המגמה נשארה עקבית – מרבית התגמולים תמיד מגיעים לאחוז קטן של אנשים.

בעשורים שבאו אחר כך הפכה עבודתו של פארטו לתורה כלכלית ועיני העולם נפתחו לרעיון שאחוז קטן של “דברים” אחראי למרבית התוצאות. לפתע, החלו אנשים לראות את התבנית הזאת בכל מקום. לימים זה נודע כעיקרון פארטו, או כפי שהוא מוכר כיום בשם 80/20.

לדוגמה, בעונת 2016-2015 בליגת ה-NBA, עשרים אחוז מהקבוצות זכו ב-75.3 אחוז מהניצחונות. ובהיסטוריה של ה-NBA, רק שתי קבוצות, “בוסטון סלטיקס” ו”לוס אנג’לס לייקרס” זכו ברוב הנצחונות – כמחצית מהם.

המספרים אפילו קיצוניים יותר בכדורגל. בעוד 77 מדינות השתתפו בגביע העולם (המונדיאל) עד היום, רק שלוש מדינות – ברזיל, גרמניה ואיטליה – ניצחו ב-13 מתוך 20 המונדיאלים שנערכו. דוגמאות לעיקרון פארטו אפשר למצוא בכל תחום, החל מנדל”ן, דרך סטארטאפים ועד אי שוויון בשכר. ב-1950 שלושה אחוזים מאזרחי גואטמלה היו הבעלים של 70 אחוז מהקרקעות במדינה.

וזה נכון גם לכל העולם. ב-2013, 8.4 אחוזים מאוכלוסיית העולם שלטה על 83.3 אחוז מהעושר העולמי. ב-2015, מנוע חיפוש אחד, גוגל, קיבל 64 אחוזים משאלות החיפוש.

מדוע זה קורה? מדוע מעט אנשים, קבוצות וארגונים נהנים ממרבית התגמולים בחיים?

2  כדי להשיב על השאלה הזאת נתבונן בדוגמה מהטבע. יער

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!