אנטרופיה: מדוע החיים הופכים תמיד ליותר ויותר מסובכים ומורכבים

הכירו את אחד הכוחות החזקים ביותר שפועלים בעולם הזה. כוח המחלחל כמעט לכל דבר שאנחנו עושים, גורם לרבות מהבעיות שלנו, ומוביל לאי-סדר ולבלגן. איך הוא קשור להצלחה, ואיך אפשר להתמודד מולו

תרבות המאיה – חברה מורכבת מדי שלא הצליחה לפתור את הבעיות המורכבות שלה | תמונה: Fotolia

תרבות המאיה – חברה מורכבת מדי שלא הצליחה לפתור את הבעיות המורכבות שלה | תמונה: Fotolia

בספטמבר 1982 פרסם לראשונה המגזין הכלכלי “פורבס” את רשימת עשירי ארה”ב. הרשימה כללה 400 אנשים, חזקים ויציבים. חלקם עומדים בראש חברות מצליחות, אחרים ירשו הון עתק ממשפחתם. אולם 23 שנים מאוחר יותר, ב-2005, כאשר נעשתה השוואה בין שתי הרשימות של 1982 ושל 2005, התגלה דבר מפתיע – רק 43 עשירים מתוך ה-400 נותרו ברשימה (כ-10%).

את אוסף האטומים מהם מורכב גופנו ניתן היה לארגן באין-סוף דרכים שכמעט כולן היו מובילות לחוסר צורה או לחוסר חיים

מה קרה כאן? מה גרם לעשירים רבים להיעלם לפתע מהרשימה? חוק מרפי קובע כי “כל דבר שיכול להשתבש – אכן ישתבש”. הבעיות בחיינו תמיד עולות בקלות מטרידה מבלי שביקשנו אותן. הן צצות כמו פטריות אחרי הגשם בלי הרבה מאמץ. אבל כשאנחנו באים לפתור דברים קורה דבר הפוך – הפתרונות אף פעם לא באים בקלות, אלא תמיד דורשים מאיתנו תשומת לב, אנרגיה ומאמץ רב. פעמים רבות התחושה היא שהחיים פשוט לא משתפים איתנו פעולה, אלא הופכים תמיד למורכבים יותר מבעבר ומסובכים יותר, במקום להישאר פשוטים ומאורגנים. הם בהדרגה מתדרדרים לאי-סדר.Info-1

מדוע זה קורה? כשמומחים בבנק ג’יי פי מורגן ראיינו את האנשים שנפלטו מהרשימה, התגלה שהסיבה לכך קשורה באחד הכוחות הגדולים ביותר הפועלים בעולם הזה. כוח יסודי כל כך לקיום שלנו כאן, המחלחל כמעט לכל דבר שאנחנו עושים. הוא גורם לרבות מהבעיות שאנחנו מתמודדים איתן ומוביל לאי-הסדר ולבלגן. קוראים לו: “אנטרופיה”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!