מי מפחד מאלצהיימר?

העיתונאי גרג אוב’ריין הצליח לתעד בספרו את תהליך האלצהיימר שלו עצמו. האם יש דרך למנוע את המחלה?

תמונה: Onpluto.org

תמונה: Onpluto.org

גרג או’בריין (61) החליט ללכת לכנס השנתי של חברת “קראפט” בעיר פוקסבורו, הסמוכה לבוסטון שבארה”ב, עבורה הוא עבד במשך שנים כיועץ לענייני תקשורת. הוא הגיע במיוחד מוקדם כדי לפגוש עמית לעבודה וחבר קרוב, סקוט פארמלאנט. מיד כשנכנס לאולם ניגש אליו אדם עם חיוך רחב, וטפח בידידות על שכמו. אחרי שיחה קצרה בה הוא סיפר בהתלהבות על הפרויקט החדש שהוא מעורב בו, הוא הציע שילכו יחד לשתות קפה. כל אותו זמן, התאמץ או’בריין לזהות משהו מוכר בפנים של אותו אדם, ולא הצליח. ואז הוא חשב לעצמו שאולי סקוט יוכל להציל אותו מהמצב המביך, והציע שיחכו קודם שידידו סקוט יגיע. האדם שישב מולו השתתק לרגע ארוך. אחר כך הוא קם, חיבק את או’בריין ולחש באוזנו: “גרג, אני סקוט”.

הזיכרון שלי לטווח קצר הולך ונעלם. כ-60 אחוז ממה שאני קולט כיום, נעלם תוך שניות

זה היה עוד אחד מאותם אירועים מביכים שקרו לאו’בריין לאחרונה. גם הפעם הוא הצליח לפטור את זה בהומור: “אוקיי, מצוין סקוט, אם כך אנחנו לא צריכים לחכות לך”. שניהם יצאו לשתות קפה, מבלי להזכיר שוב את המקרה המביך. אחרי הכול סקוט היה חבר טוב, ולפני מספר חודשים גילה לו או’בריין שאיבחנו אצלו מחלת אלצהיימר.

כשמזכירים אלצהיימר אנשים בדרך כלל חושבים על אדם זקן, לקראת סוף חייו – שהוא כבר כמו קליפה ריקה שאולי קל יותר להתעלם ממנו. אבל הדימוי הזה אינו נכון. “יש כיום מיליוני אנשים שחיים עם אלצהיימר שאובחנו בשנות ה-40, 50, 60, או ה-70 שלהם, והנמצאים על הרצף שבין תחילת לאמצע תהליך המחלה”, כותבת חוקרת המוח, פרופ’ ליסה ג’נובה, בהקדמה לספרו של או’בריין “על פלוטו” (On Pluto, 2014). והתחזית היא שב-15 השנים הבאות, מחלת אלצהיימר תהיה נפוצה פי שבע יותר מאשר סרטן ומחלות לב, לפי ארגון האלצהיימר האמריקני.

מה שמייחד את אובריין הוא שבתור עיתונאי וסופר, הוא מצליח להתבונן מקרוב ולעומק בתהליך המכאיב של התפוררות האישיות שלו, ולהבין מתוך כך שאפילו בהפסד העצום שהוא חווה, יש גם רווח שהוא לא יכול היה לצפות לו. למה ואיך כל זה קורה? והאם אפשר למנוע או לרפא את המחלה?

לשים את המחשב במיקרו

כאשר או’בריין התחיל להבחין בסימנים הראשונים של המחלה, הוא היה עדיין בשיא הקריירה, מצליחן מדור הבייבי בומרס. יותר מ-35 שנים הוא היה עיתונאי חוקר, עורך, מו”ל ונשיא של חברה לאסטרטגיות תקשורת בשם “סטוני בוק גרופ”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!