מלחמה קרה? טראמפ מתכנן לשתף פעולה עם פוטין

המהלך הגדול הבא – שיתוף פעולה עם אויב אחד כדי להכניע אויב אחר

תמונה: Press Sluzhba Saul Loeb/AFP/Getty Images

תמונה: Press Sluzhba Saul Loeb/AFP/Getty Images

אף אחד בתקשורת העולמית לא מצליח להבין מה עובר בראשו של הנשיא דונלד טראמפ: מצד אחד הוא מגרש 60 דיפלומטים רוסים מארה”ב ומאשים את פוטין בתמיכתו ב”חיה”, בשאר אסאד, אבל מצד שני מזמין את פוטין לביקור בבית הלבן; הוא מחמש את המדינות הבלטיות כדי שיוכלו להתנגד לרוסיה, אבל מתקשר לברך את פוטין על היבחרו מחדש לנשיא רוסיה; הוא מפגין קשיחות פוליטית כלפי רוסיה ומודיע שיטיל עליה סנקציות כלכליות נוספות, אבל מנסה להתקרב אליה. אז מהי בדיוק מדיניות החוץ של טראמפ כלפי רוסיה?

מאז שהייתי בחור צעיר תמיד למדתי, אף פעם אל תאפשר לרוסיה ולסין להתחבר ביחד

שליטי אימפריות וקיסרים מוצלחים לאורך ההיסטוריה, הבינו שקשה מאוד להביס אויבים שונים במקביל. מלחמה בחזיתות רבות בו-זמנית קשה לנהל ועוד יותר מכך לנצח. כמעט בלתי אפשרי לנצח את דאע”ש בסוריה, ובו-זמנית לרסן את איראן, לכופף את זרועה של סין, להילחם מול אל-קאעידה באפגניסטן ולבלום את רוסיה.

מה ניתן לעשות? לשתף פעולה עם אויב אחד כדי להכניע את האויב השני. מאז תחילת ההיסטוריה האמריקנית, השתמשה ארה”ב באסטרטגיה הזו. המהפכה שהביאה להיווסדות ארה”ב, למשל, יצאה לפועל לאחר שהאמריקנים ניצלו את המתיחות בין בריטניה לצרפת, ושכנעו את הצרפתים להתערב לטובתם במלחמתם נגד הבריטים ב-1778, מהלך שהכריע את הכף.

צינור הגז שנבנה בין רוסיה לסין | תמונה: Press Sluzhba Gazprom Transgaz Tomsk

צינור הגז שנבנה בין רוסיה לסין | תמונה: Press Sluzhba Gazprom Transgaz Tomsk

במלחמת העולם השנייה, כשארה”ב התמודדה מול גרמניה הנאצית ומול בריה”מ הסטליניסטית, היא בחרה לשתף פעולה עם בריה”מ וסיפקה לה את המשאבים הנחוצים כדי להילחם מול הנאצים – מהלך שפתח את הדלת לפלישה אמריקנית (ביחד עם בריטניה) ולכיבוש אירופה.

כדי להילחם בדאע”ש ובאיראן, ניצלה ארה”ב את הפילוג העמוק בעולם המוסלמי בין הסונים לשיעים. האסטרטגיה האמריקנית הייתה לשתף פעולה עם מחנה אחד ולתת לו את הדבר שהוא חושק בו יותר מכול – להכניע את המחנה השני.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!