שיחה עם הפסיכולוג המצליח בעולם

פרופ’ ג’ורדן פיטרסון מוביל אנשים ל”הארה” באמצעות 12 “כללים לחיים” ומזהיר מהכאוס שיוצר “הפוסט-מודרניזם” בחברה שלנו

תמונות: באדיבות פרופ' ג'ורדן פיטרסון

תמונות: באדיבות פרופ’ ג’ורדן פיטרסון

עד לפני שנתיים, ג’ורדן פיטרסון היה פרופסור לא מוכר לפסיכולוגיה באוניברסיטת טורונטו, קנדה. הוא פרסם ספר אחד וחיבר מספר מאמרים אקדמיים בנושאים פסיכולוגיים פופולאריים. בדומה לאנשי אקדמיה בתחומו, הקריירה שלו אמורה הייתה להיקבר בין מסדרונות האוניברסיטה ובתוך ספרי הלימוד, אבל אז משהו לא צפוי קרה – פיטרסון הפך לאחד הפרופסורים המפורסמים והמצליחים בעולם.

כאשר ספרו השני יצא לאור בינואר 2018 הוא טיפס בתוך פרק זמן קצר לראש רשימת רבי המכר של אמזון. בהרצאותיו ביו-טיוב צפו כ-40 מיליון איש. יש לו כ-500 אלף עוקבים בטוויטר, וכ-9,000 מאוהדיו דואגים לספק לו משכורת חודשית של כ-60 אלף דולר, דרך אתר גיוס ההמונים Patreon (כ-6.5 דולר בממוצע לאדם). בתמורה, הם זוכים לפגוש את “המאסטר” שלהם אחת לחודשיים ביו-טיוב, לסבב שאלות-תשובות.

בהרצאותיו ביו-טיוב צפו כ-40 מיליון איש וכ-9,000 מאוהדיו דואגים לספק לו משכורת חודשית של כ-60 אלף דולר

המילה “מאסטר” אינה הגזמה. “נוגע ללב לראות סוף כל סוף את האור בקצה המנהרה ולהתבונן על 41 שנות סבל שעברתי”, כותב אחד מתומכיו ביו-טיוב, כאילו הגיע להארה אחרי שהקשיב לפיטרסון. “הרצאותיך הן מקור השראה טהור בשבילי”, כותב אדם אחר.

אבל פיטרסון אינו גרסה נוספת של דן אריאלי או קן רובינסון. כשאני שואל אותו בפתח הראיון מה מדאיג אותו יותר מכל, הוא אינו מסית את השיחה למחקרים פופולאריים מעולמות הפסיכולוגיה והכלכלה ההתנהגותית או שולף אנקדוטה נחמדה ופשוטה להבנה. אלא מגיש לי מיד את המנה העיקרית שבשבילה הוא בא: “החברה שלנו מחליקה במדרון חלקלק שקשה לחזור ממנו ואף אחד לא עושה דבר כדי למנוע את זה”, הוא אומר. “יש כאן, במערב, קבוצות אינטרסים בעלות אג’נדה פוסט-מודרניסטית שרוצות לראות את הציוויליזציה המערבית מתפוררת. זו לא אשליה פרנואידית שלי או תיאוריית קונספירציה. הן רוצות כוח, והן לא יעצרו עד שישיגו את זה. מרבית העיתונאים מצנזרים את עצמם וחוששים לדבר על זה. גם פוליטיקאים נזהרים לעסוק בכך. אבל אנחנו צריכים לעמוד מולם ולעצור אותם, לפני שהם ימשיכו לזרוע הרס בחברה שלנו”.

תמונה: The Epoch Times

תמונה: The Epoch Times

למעשה, הפופולאריות של פיטרסון נבנתה סביב יכולתו להסביר באמצעות לוגיקה בדיוק נושאים מורכבים כאלה – הנמצאים בלב המחלוקת בין הימין השמרני, לבין השמאל הליברלי: החל מיחסי גברים-נשים, פמיניזם, מיעוטים אתניים, גלובליזציה ושינויים טכנולוגיים, ועד השפעות פוסט-מודרניסטיות ושאלת משמעות החיים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!