המהפכה החקלאית הבאה? צמחים יכולים לשמוע

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

לא רק שצמחים שומעים, הם גם מבחינים במה שהם שומעים ויודעים להגיב בהתאם. מגוון מחקרים מהשנים האחרונות מדגימים את זה ואף מתפתח תחום מחקר חדש: מה כדאי לנו להשמיע לגידולים חקלאיים כדי לעזור להם לשגשג, אולי אפילו במקום חומרים כימיים או במקום שיטות קיימות של התאמות גנטיות.

פרופ’ מוניקה גגליאנו מאוניברסיטת מערב אוסטרליה רצתה לבדוק כיצד הקולות שהיא משמיעה לצמחים שלה משפיעים על צמיחת השורשים (Oecologia, 2017). את שתילי האפונה שלה היא גידלה במתקן מיוחד, קצת בדומה לצורת Y הפוכה. כלומר הצמח, שגדל במרכז המתקן, “נאלץ לבחור” לאיזה כיוון להצמיח את שורשיו, לאיזו משתי רגלי ה-Y ההפוכה.

ד”ר גוש גילה שיש צלילים המשפיעים על ביטוי הגנים ואילו אחרים פחות. התדר המשפיע ביותר הוא 500 הרץ

לצמח האפונה היו אפשרויות בחירה שונות. פרופ’ גגליאנו לא שמה מים באף אחת מרגלי המתקן, אבל מכיוונה של אחת הרגלים היא השמיעה לצמחים קולות שונים. פעם היא הניחה צינור סגור שזרמו בו מים, כך שבקעו ממנו קולות מים זורמים. פעם אחרת הושמעה שם רק הקלטה של קולות מים זורמים שכאלו, בלי שבאמת היה שם צינור ובו מים. במקרה שלישי בקעו קולות של רעש לבן – רעש אקראי במגוון תדרים בו זמנית. ברגל השנייה של המתקן היה כאמור שקט.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!