המחשבים הקוונטים כבר כאן, וזמינים לשימושכם

האולם בו מפות;חים ופועלים המחשבים הקוונטים של IBM, במדינת ניו יורק שבארה"ב. משם הם גם מקושרים לרשת האינטרט וזמינים לשימוש חברות זרות | תמונה: Connie Zhou/IBM Research/Flickr

האולם בו מפותחים ופועלים המחשבים הקוונטים של IBM, במדינת ניו יורק שבארה”ב. משם הם גם מקושרים לרשת האינטרט וזמינים לשימוש חברות זרות | תמונה: Connie Zhou/IBM Research/Flickr

מהפכת המחשוב הקוונטי התקדמה השנה מספר צעדים חשובים קדימה. רוצים להשתמש בכוח המחשוב המדהים שלהם? זה כבר אפשרי. IBM העלתה לענן מחשבים קוונטים קודמים שפיתחה, כך שניתן להפעיל אותם דרך האינטרנט ולהיעזר בהם. עכשיו החברה שוקדת על מחשב קוונטי גדול יותר, בעל כוח חישוב שמעולם לא היה לשום מחשב בעולם לפניו. הוא צפוי לקדם את תעשיית הבינה המלאכותית לשיאים שלא הכרנו. אז מה בעצם קורה כאן?

אם נחשוב על המחשבים הרגילים שלנו, יחידות המידע הבסיסיות שלהם, ה”ביטים”, פשוטים למדי. הם מסוגלים להיות רק בשני מצבים, “0” או “1”. הביטים של המחשב הקוונטי לעומת זאת, “קיוביטים”, מסוגלים להיות בהרבה מצבים, כי הם מנצלים את התופעות המיוחדות והמוזרות של מכניקת הקוונטים.

הגענו לשלב של “עליונות קוונטית”: המחשבים הקוונטים שבפיתוח כבר עוקפים את המחשבים הרגילים ומבצעים חישובים שלא התאפשרו עד היום

חשבתם שחפץ יכול להיות רק במקום אחד מוגדר ובמצב ספציפי? אז לא. בעולם הזעיר של החלקיקים הקוונטים כל חלקיק יכול להיות במספר מקומות ובמספר מצבים בו זמנית. כך גם הקיוביטים של המחשב הקוונטי. הם מסוגלים להיות ב-“0” או ב-“1” או בכל שילוב של שני המצבים האלו. ריבוי המצבים הזה הוא בעצם מה שמאפשר למחשבים הקוונטים לבצע חישובים רבים בו זמנית.

וזה לא רק זה. תופעה קוונטית נוספת, “שזירה”, מאפשרת להגדיל הרבה יותר את מספר המצבים וכך גם את מספר החישובים שהוא מסוגל לבצע בו זמנית. השזירה הזו מתייחסת לקשרים ההדוקים שחלקיקים קוונטים מסוגלים ליצור בינם לבין עצמם, כשהם בעצם משתלבים למערכת אחת ומלוכדת.

המחשב הקוונטי גדול המידות של חברת D:Wave | תמונה: Charles Lindsay Bshope/CC-BY-SA-4.0

המחשב הקוונטי גדול המידות של חברת D:Wave | תמונה: Charles Lindsay Bshope/CC-BY-SA-4.0

וכדי להבין את יעילות החישוב, תחשבו למשל על שני קיוביטים שזורים, ביחד הם יכולים להיות בארבעה מצבים שונים “00”, “01”, “10” ו-“11”. קיוביט שלישי שיצטרף כבר יאפשר שמונה מצבים שונים בו זמנית וקיוביט רביעי יעלה את המספר ל-16. למעשה, כל קיוביט שנוסיף יעלה את החזקה וכך יכפיל פי שניים את מספר המצבים האפשריים, וכך גם את כוח החישוב של המחשב. מאות בודדות של קיוביטים כבר יהיו מסוגלים לערוך בו זמנית מספר רב יותר של חישובים מכמות האטומים הקיימים בכל היקום הנראה שלנו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!