ממשל אובמה בדרך לחדר החקירה

פרשת ווטרגייט מתגמדת לעומת השערורייה הזו

"פייק ניוז" – הפרסום המטעה במהדורת הניו יורק טיימס ב-15 בפברואר 2017 | תמונה: Samira Bouaou/Epoch Times

“פייק ניוז” – הפרסום המטעה במהדורת הניו יורק טיימס ב-15 בפברואר 2017 | תמונה: Samira Bouaou/Epoch Times

התקשורת בארץ ומרבית העיתונים בעולם נחושים להתעלם מהשערורייה הזו, או לחילופין, עושים ממנה ספין נגד ממשל טראמפ. אולם המציאות, כפי שנציג מיד, מראה שמתפתחת כאן אחת השערוריות הגדולות ביותר שידעה ארה”ב מעולם, אם לא ה-שערורייה.

כן, כולל פרשת ווטרגייט.

כשמדברים על “פרשת ווטרגייט” מתכוונים בעיקר לפריצה למטה המפלגה הדמוקרטית שמושבו במתחם “ווטרגייט” בוושיגטון הבירה ביוני 1972, כדי לצותת למפלגה הדמוקרטית. פריצה שתוכננה על ידי גורמים בכירים בממשל ניקסון, ככל הנראה בידיעתו של ניקסון עצמו.

מתפתחת כאן אחת השערוריות הגדולות ביותר שידעה ארה”ב מעולם, אם לא ה-שערורייה

הפורצים, שהתקינו ציוד האזנה, נשאו על גופם סכומים גדולים של מזומן, שהגיעו מגורמים הקשורים לקמפיין הבחירות של ניקסון. ניקסון טען שהוא חף מפשע וניסה לחסום את החקירה מתחילתה. אבל אז התגלה “האקדח המעשן” – הקלטה שבאופן אירוני ניקסון עצמו הקליט מספר ימים לאחר הפריצה למטה המפלגה. בהקלטה הוא נשמע מדבר עם ראש המטה הכללי שלו ודן בפריצה ובכיוון החקירה שלא מוצא חן בעיניו.

ניקסון התפטר ב-9 באוגוסט 1974, לפני שהקונגרס הספיק להדיח אותו, ובתוך פחות מחודש זכה לחנינה מהנשיא החדש ג’רלד פורד, שהעניקה לו חסינות במקרה שמישהו יחליט לתבוע אותו בגין הפשע שביצע. בסיכומו של דבר, 69 אנשים הועמדו לדין בפרשת ווטרגייט, 48 הורשעו וכ-20 נכנסו לכלא. הפרשה פגעה קשות במהימנות המפלגה הרפובליקנית והפכה לשערורייה לאומית.

פרשת ווטרגייט: ניקסון מעביר את נאום הפיטורין שלו באוגוסט 1974 | תמונה: Keystone/Hulton Archive/Getty Images

פרשת ווטרגייט: ניקסון מעביר את נאום הפיטורין שלו באוגוסט 1974 | תמונה: Keystone/Hulton Archive/Getty Images

מאז, צפו פרשות נוספות שזכו לתוספת המילה “גייט” בסופן, ובהן צ’יינה-גייט (1996) – הניסיון הסיני להשפיע על הקמפיין של קלינטון לנשיאות; “מוניקה-גייט” (1998) – על יחסי המין של הנשיא קלינטון עם מתמחה בת 22 בבית הלבן; “קייבל-גייט” (2010) – הפרסום המביך בוויקיליקס של כ-250 אלף מסמכים מסווגים השייכים למחלקת המדינה; ועוד.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!