“איש הטילים הקטן” מקפל את הזנב

אמנות המו”מ מול צפון קוריאה

ביל אוריילי עם דונלד טראמפ | תמונה: Jim McIsaac/Getty Images

ביל אוריילי עם דונלד טראמפ | תמונה: Jim McIsaac/Getty Images

תנו לי לספר לכם מה באמת קרה עם איש הטילים הקטן (קים ג’ונג-און)”, סיפר העיתונאי האמריקני הידוע ביל אוריילי, חברו הקרוב של דונלד טראמפ מזה כמעט 20 שנה, ב”תוכנית הרדיו של גלן בק” המשודרת בארה”ב. “טראמפ עשה כאן משהו פשוט מאוד. הוא פתח במלחמת סחר עם הסינים, הלחיץ אותם, ואז בא לסינים ואמר להם: ‘אני מוכן להתפשר על הדרישות שלי בעניין גירעון הסחר מולכם, אם תעזרו לי עם צפון קוריאה’.

“סין יודעת שמלחמת סחר לא טובה לעסקים שלה. היא לא רוצה שהכלכלה שלה תיהרס בגלל איש הטילים הקטן. אז היא ניגשה לקים ג’ונג-און ואמרה לו דבר כזה: אם לא תפסיק עם השטויות שלך – נדאג שמישהו יתקע לך כדור בראש. נעצור את אספקת הנפט לממלכה הקטנה שלך, היא תתמוטט ואתה תיהרג. רוצה להגיע לגיל 35? קאט דה בולשיט”.

היא ניגשה לקים ג’ונג-און ואמרה לו דבר כזה: אם לא תפסיק עם השטויות שלך – נדאג שמישהו יתקע לך כדור בראש

כך מסכם אוריילי, שהגיש עד לאחרונה תוכנית פוליטית ב”פוקס ניוז”, את תחילתו של הקשר האמריקני מול צפון קוריאה. טראמפ ידע שלסינים לא באמת אכפת מגורלו של קים ג’ונג-און. למרות הפגישות המצולמות שנערכו בחודשים האחרונים בין קים למנהיג סין, שי ג’ין-פינג, שנראו חמימות ואולי היו באמת כאלה, מאחורי הקלעים שרר בעשור הקודם מצב שונה: קים הוא דמות שאינה מוערצת בקרב הנהגת סין. הוא מזוהה עם מחנה בסין ששי ג’ין-פינג מתעב. החל משנת 2000, אביו של קים החל לשתף פעולה ולהיפגש עם אנשים מהמחנה הזה, ששי ג’ין-פינג מנסה להכחיד.

קים הבין שבסיס הכוח שלו בסין מתפורר. הוא נלחץ ורץ להציל את עצמו. לא פלא שהוא רצה שארה”ב תבטיח את שרידות משטרו, בתמורה לוויתור על הגרעין שלו. אבל טראמפ לא יכול לסמוך על קים.

הנשיא ניקסון "נפתח" בפני סין ב-1972 בפגישה עם ג'ואו אן-לאי | תמונה: AFP/Getty Images

הנשיא ניקסון “נפתח” בפני סין ב-1972 בפגישה עם ג’ואו אן-לאי | תמונה: AFP/Getty Images

הדבר מזכיר את המשל המפורסם על הצפרדע והעקרב – העקרב, שלא ידע לשחות, שכנע את הצפרדע לסחוב אותו על גבה, כדי שיחצו יחד את הנהר. אבל כשהגיעו לאמצע הנהר, העקרב עקץ אותה ושניהם החלו לטבוע. בעודה גוססת למוות, שאלה אותו הצפרדע: “מה ההיגיון? למה עקצת אותי, הרי שנינו נמות עכשיו”. העקרב השיב: “אני יודע, אני לא יכול לעצור את עצמי, זה הטבע שלי”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!