האירופים רוקחים מזימות עם האיראנים

הגרמנים מתכננים לעקוף את הסנקציות

נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק | תמונה: ,Jack Taylor/Getty Images

נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק | תמונה: ,Jack Taylor/Getty Images

1קצין לשעבר בקהילת המודיעין האמריקנית בזמן ממשל אובמה, שביקש לא לחשוף את שמו, סיפר ל”אפוק טיימס” שחברות גרמניות צפויות לעקוף את הסנקציות נגד איראן. בעת הסנקציות של הממשל האמריקני הקודם, חברות גרמניות המשיכו לספק לאיראן טכנולוגיה לשימוש דואלי, המיועדת לאחד הענפים האזרחיים ה”חפים מפשע” אבל יכולה לשמש גם בתוכנית הגרעין האיראנית. לדברי אותו קצין, קיים רישום ארוך ומדוקדק של העסקאות. הגרמנים לא העבירו את הטכנולוגיה ישירות לאיראנים, אלא עשו זאת דרך חברות פרטיות הפועלות משווייץ. קבלן שעבד בקהילת המודיעין האמריקנית, וביקש גם הוא שלא לחשוף את שמו, תיאר מצב דומה.

הגרמנים אינם היחידים שזוממים לפעול. לאירופאים נותר בדיוק חודש וחצי לסיים לרקום בינם לבין עצמם ומול האיראנים מזימה שתנסה לשבש את תכניתו של דונלד טראמפ לבודד את איראן וללחוץ עליה (למרות שהאיראנים הציבו דד-ליין עד סוף מאי). לא מדובר בתיאוריית קונספירציה אלא בצעדים קונקרטיים שננקטים, כפי שנראה עוד מעט.

תמונה:STR/AFP/Getty Images

תמונה:STR/AFP/Getty Images

האירופים לא אוהבים את הסנקציות הצפויות, שיסבו להם נזק כלכלי גדול המוערך בעשרות מיליארדי דולרים. לפי חישוב שנעשה בפורטל הסטטיסטיקה Statista, ב-2012 עמד היקף הסחר של האיחוד האירופי עם איראן על 15.5 מיליארד דולר; ב-2013 הוא קטן בכחצי (בעקבות הסנקציות שהטיל אובמה על איראן) ל-7.4 מיליארד דולר; אבל בשנתיים הבאות עלה ל-9 מיליארד דולר; וכשנחתמה עסקת הגרעין הוא קפץ ל-16.4 מיליארד ב-2016 ול-25 מיליארד דולר ב-2017.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!