חיים בעלי משמעות

לפעמים, כשלא שמים לב, המשמעות מוצאת אותנו לפני שמצאנו אותה. ארבעה ראיונות, ארבעה אנשים, ארבעה סיפורים מפתיעים

הצוללן הרברט ניטש | תמונה: David Swift ,herbertnitsch.com,

הצוללן הרברט ניטש | תמונה: David Swift ,herbertnitsch.com,

הרומן שלי עם מעמקי האוקיאנוס התחיל בילדותי, כשקראתי בשקיקה על קפטן נמו והצוללת שלו בספרו של ז’ול ורן “20,000 מיל מתחת למים”. הוא המשיך בבגרותי, כשחלמתי שאני כוהנת בממלכה האבודה אטלנטיס ששקעה למצולות. לכן, כששמעתי על הרברט ניטש, שזכה לכינוי “האדם העמוק ביותר בעולם”, לאחר שצלל בשנת 2012 לעומק של 253.2 מטר, הייתי חייבת לשמוע ממנו עוד על פלאי המעמקים.

בעת הראיון התברר לי שניטש הוא פלא בפני עצמו: הוא יכול לעצור את נשימתו ליותר מתשע דקות והוא מחזיק ב-33 שיאי עולם בשמונה הקטגוריות השונות של צלילה חופשית. הצלילה למעמקים, הוא סיפר לי ברגישות רבה, היא גם צלילה לתוך נשמתו: “יש לי דחף לחקור את הבלתי נודע, ואת גבולות היכולות הפיזיות והמנטליות שלי. בכל פעם שאני חושב שהגעתי לגבול היכולת שלי, דלת נוספת נפתחת והגבול נמחק”.

הצוללן הרברט ניטש | תמונה: David Swift ,herbertnitsch.com,

הצוללן הרברט ניטש | תמונה: David Swift ,herbertnitsch.com,

המסע לעומק כזה הוא רב סכנות. כבר בעומק של 80 מטר, הלחץ של משקל המים על הגוף הופך לבלתי נסבל. הסרעפת והצלעות נלחצים פנימה בעוצמה ויש תחושה של חנק, אבל ניטש מצליח, גם במצב הזה, למתוח את היכולת המנטלית שלו ולשמור על רגיעה מוחלטת. “לפעמים מכנים אותי ‘רובוט'”, הוא אומר, “בגלל היכולת שלי בזמן הצלילה לנתק את עצמי לגמרי מרגשות ומדאגות יומיומיות”.

הצוללן הצרפתי גיום נרי (Guillome Neri), משווה גם הוא את חוויות החיים מעל פני המים לאלו שבמעמקי הים. בהרצאה ב”טד” הוא מספר: “בחיי היומיום, כשאנחנו מרגישים לחץ, אנחנו מתנגדים לו בכוח, נלחמים נגדו, אבל מתחת למים זה לא עובד. אם מפעילים התנגדות מול לחץ המים, זה עלול לגרום לקרע בריאות ולבצקת. לכן אני מוותר לגמרי על שליטה, ונכנס לרגיעה מלאה. הלחץ של המים מוחץ אותי, אבל זה לא מרגיש רע בכלל, להפך, אני מרגיש עטוף ומוגן כמו גולם”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!