הפילוסופיה של הזרימה

“תזרום” היא מילה שאנחנו שומעים די הרבה, אבל מעט אנשים מצליחים ליישם את זה בחייהם – הנה כמה שהצליחו

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

לריימונד טאנג, בן 40, הייתה קריירה מצליחה בבנק מרכזי בסידני, אוסטרליה. היומן שלו היה עמוס בפגישות עם לקוחות, הטלפון שלו לא הפסיק לצלצל, תיבת האימייל שלו הייתה מלאה בהודעות שעדיין לא הספיק לקרוא. הוא הרגיש שהוא במרכז העניינים, מבוקש, עסוק ופרודוקטיבי. אבל דווקא כשהכול נראה טוב כל כך ומבטיח, הוא התחיל להרגיש שמשהו חסר. בסופו של יום התחילה להציק לו תחושה עמומה של אי נחת. הוא ניסה להבין מה חסר, אבל יום רדף יום והוא הרגיש במלכוד, תחושות התסכול והמתח הלכו וגברו.

אני נכנס מתחת למפל ומתמזג איתו, ואחר כך ממשיך קדימה עם הנהר. אני זורם עם המים, ולא כופה את עצמי עליהם

הוא סיפר, בהרצאה ב”טד”, איך שיחות עם חברים, בני משפחה ומאות ספרי עזרה עצמית, השאירו אותו רק נבוך יותר ומבולבל, עם תחושה של “עודף משקל מנטלי” ויאוש. הוא לא ידע שמה שיטלטל את חייו או לחילופין ירגיע את עולמו, הוא ספר דקיק בן 81 עמודים של שירים בסינית. הספר היה “ספר הדרך והסגולה” (בסינית: דאו דה ג’ינג), שחיבר החכם הסיני לאו דזה, מייסד אסכולת הדאואיזם, לפני כמעט 3,000 שנה. טאנג קרא בספר ונתקל בשיר שהעביר בגופו צמרמורת:

“הטוב העליון הוא כמו מים. המים יעניקו חסדם לכול, ולא יתלוננו על דבר. הם אינם מתחרים ושוכנים במקומות ששנואים על הבריות, לכן הם קרובים ל’דרך’. במקום בו הם שוכנים, הם נשארים מבלי לברוח, בהוויתם הם זורמים למעמקים, בהתבטאות הם ישרים, בעימות הם נשארים עדינים, כשהם מושלים הם אינם שולטים, ובפעולה הם מחכים לרגע הנכון. הם מרוצים עם טבעם, ולכן אין בהם פגם”.

לאו דזה | תמונה: tinhhoa.net

לאו דזה | תמונה: tinhhoa.net

פתאום, בבת אחת, הערפל בראשו של טאנג התפוגג, ויחד עם הצמרמורת הוא הרגיש איך הלחץ, התסכול הבלבול והיאוש מתמוססים. אולי קשה להאמין שדבר כזה יכול לקרות בפתאומיות רבה כל כך, אבל כך זה היה בשבילו. הוא הרגיש בעומק ליבו שאם יצליח להתנהל בחייו כמו שהמים מתנהלים, חייו יקבלו כיוון ומשמעות.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!