טלפתיה בין חלקיקים: השלב הבא

עד היום הצליחו ליישם “קשרים טלפתיים” רק בין חלקיקים קוונטיים. כעת, מחקר חדש מראה שזה ניתן לעשייה גם בסדרי גודל הקרובים לעולם המוכר לנו

תמונה: Aalto University/Petja Hyttinen & Olli Hanhirova, ARKH Architects

תמונה: Aalto University/Petja Hyttinen & Olli Hanhirova, ARKH Architects

מכירים את המצבים שאתם מחוברים למישהו טוב כל כך, שאם קורה לו משהו אתם יודעים על זה מיד? בלי מילים, בלי מראה עיניים – באורח כלשהו אתם גם יודעים שקרה שם משהו, ואפילו מושפעים מכך. נשמע כמו קשר מסתורי וחמקמק, משהו שלמדע שלנו קשה להתייחס ובוודאי לא לתאר או להסביר.

אבל כשמדובר בעולם החלקיקים הזעירים, אין הדבר כך. בפיזיקת הקוונטים לא רק שמדענים יודעים כיצד לייצר קשרים סמויים שכאלו, בשנים האחרונות הם גם יודעים לרתום אותם לקדמת הטכנולוגיה.

ידוע ומקובל שבמצבים מסוימים שני חלקיקים כמו אלקטרונים, פוטונים או אפילו אטומים שלמים, יכולים להיות תלויים כל כך זה בזה שאם משהו קורה לאחד מהם, אפילו אם השני מרוחק ממנו שנות אור, הוא עדיין יושפע מכך מידית.

הכוונה כאן היא לתופעה המכונה “שזירה קוונטית” – כלומר במצבים מסוימים, למשל כששני חלקיקים נוצרים באותו זמן ובאותו מקום, הם כה תלויים זה בזה שלא ניתן לתאר את המצבים שלהם בצורה אינדיבידואלית. הדרך היחידה לתאר את מצבם היא באמצעות פונקציה אחת.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!