חוקרים: לא הכול התחיל במפץ אחד גדול

התיאוריה המקובלת גורסת שהמפץ הגדול הוביל להיווצרות היקום שלנו. אולם עוד ועוד חוקרים מציעים בשנים האחרונות חלופות לתיאוריה המסבירה כיצד הכול התפתח לפתע כמו יש מאין

תמונה: Wikipedia Fotolia

תמונה: Wikipedia Fotolia

הכול התחיל ברגע אחד בודד. לפניו – כמעט ולא היה מאום – לא חומר, לא זמן ואפילו לא מרחב. גם לא אורות וצלילים. עד שב”מפץ הגדול”, בערך לפני 13.8 מיליארד שנה, נקודה זעירה, דחוסה ולוהטת במידה אין-סופית החלה לפתע להתפזר במהירות מדהימה לכל עבר. המפץ הזה הוביל להיווצרותו של כל העושר שאנחנו מכירים ביקום סביבנו. זו לפחות התיאוריה המקובלת בחמשת העשורים האחרונים. כל כך מקובלת שכל התיאוריות הקיימות כיום בהקשר של התפתחות החומר, הגלקסיות ומבנה היקום מתבססות על התיאוריה היפה והפשוטה הזו.

 אולי קיימת מחזוריות אין סופית של יקומים המופיעים בזה אחר זה. כשיקום כלשהו מגיע לקיצו באחרית ימיו מתפתח משרידיו יקום חדש וצעיר

אבל מספר קבוצות חוקרים מהשנים האחרונות טוענות שזה אינו בהכרח המצב – שלא הכול התחיל באותו מפץ, ושכדאי שננסה להבין את מה שקדם לו. כיוון שהבנות כאלו יציעו לנו רעיונות מפתיעים על היקום שלנו, על המבנה שלו ועל ההיסטוריה.

לחקור את מה שקדם ללידת היקום אינו פשוט. כפי שהסבירו החל מאמצע המאה הקודמת פיזיקאים מובילים כמו פרופ’ סיר רוג’ר פנרוז מאוניברסיטת אוקספורד שבבריטניה ופרופ’ סטיבן הוקינג מאוניברסיטת קיימבריג’, בהתבסס על תובנות מתורת היחסות הכללית של איינשטיין, בדחיסות האין-סופית של חומר שממנה נוצר המפץ הגדול חוקי הפיזיקה שאנחנו מכירים כיום פשוט קורסים – הם אינם רלוונטיים במצבים קיצוניים שכאלו. לכן מקובל כיום לחשוב שאין לנו שום דרך לשחזר, בעזרת חוקי הפיזיקה המוכרים, את מה שקרה בתחילת המפץ הגדול או לפניו. וזה מטריד. משום שהופעה פתאומית של כמויות אדירות שכאלו של חומר ואנרגיה עומדת בסתירה לחוקי השימור שאנחנו מכירים. אז איך בכל זאת נוכל להבין את מה שקרה שם?

הפיזיקה של הטרום זמן

מספר קבוצות מחקר שונות מציעות בשנים האחרונות דרכים מתמטיות לעקוף את ה”סינגולריות” – אותה מצב דחוס בו קורסים חוקי הפיזיקה המקובלים, בתנאים הקיצונים של המפץ הגדול שעליו דיברו פנרוז והוקינג. אם רק נצליח לעקוף את אותה סינגולריות נוכל להיעזר בחוקי הפיזיקה המוכרים כיום, למשל מתורת היחסות הכללית וממכניקת הקוונטים, כדי להבין מה קרה לפני המפץ הגדול ומה הוביל להתרחשותו.

אחת מהקבוצות האלו, בהובלת פרופ’ סאוריה דאס מאוניברסיטת לת’ברידג’ שבקנדה, הציעה (Physics Letters B , 2015) להסתכל על העניינים מנקודת מבט קוונטית, במקום באמצעות החישובים היחסותיים המקובלים מתורת איינשטיין. כך היא הצליחה לעקוף את הסינגולריות ולבחון מתמטית את התהליכים שקדמו למפץ הגדול. המסקנה הייתה שלפני המפץ הגדול היה כאן יקום קודם שהלך והתכווץ, עד שבשלב מסוים החל להתפשט שוב ליקום שאנחנו מכירים כיום, אבל בלי הדרמטיות שנוטים לייחס למפץ הגדול.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!