עֻבָּרִים מסוגלים ללמוד קטעי נגינה וקוד לפני הלידה

מתברר שעוברים ממינים רבים מסוגלים ללמוד דברים חדשים לפני שהם נולדים. מקטעי נגינה ועד קוד סודי שרק האם מזהה – פרופ’ ג’נט דיפייטרו מאוניברסיטת ג’ונס הופקינס מספרת על התגליות האחרונות בתחום

תמונה: Public Domain Pictures

תמונה: Public Domain Pictures

הנבדקים של פרופ’ מינה הוטילינן מאוניברסיטת הלסינקי היו פצפונים ומתוקים – הם היו בערך בני שבועיים. למעשה המחקר איתם התחיל אפילו לפני שנולדו.

החל מהשבוע ה-29 להריון, שלב בו מערכת השמיעה של העובר כבר בשלה ומתפקדת, השמיעו להם האימהות חמש פעמים בשבוע דיסק מיוחד שהכינו בצוות של פרופ’ הוטילינן. אורכו כ-15 דקות וכול כולו נעימות לתינוקות. ונעימה אחת – “מנצנץ כוכב קטן” – הופיעה בדיסק שלוש פעמים. כך שאם הכול התנהל כשורה, שמעו העוברים את הנעימה הזו 15 פעמים בכל שבוע, במהלך החודשיים האחרונים להריונם. פרופ’ הוטילינן רצתה להבין האם העוברים למדו להכיר את הנעימה (Plos, 2013).

רק בגלל שהעובר יכול ללמוד, זה לא אומר שאנחנו צריכים ללמד אותו משהו

אבל איך אפשר לבחון האם תינוקות קטנטנים שכאלו למדו להכיר מנגינה מסוימת? לשם כך נעזרה הפרופ’ הוטלינן במכשיר לרישום הפעילות החשמלית במוח ששמו ERP (Event-Related Potentials), שיתעד את הפעילות במוחם למשמע המוסיקה הנעימה.

כדי שהניסוי יצליח, היה חשוב שהתינוקות הרכים ישנו ולא יזוזו. פרופ’ הוטילינן ושותפיה למחקר חבשו לראשי הקטנטנים את הכובעים המיוחדים של מכשיר ה-ERP ועליהם אלקטרודות שנצמדות לקרקפת. בעריסותיהם של התינוקות הציבו החוקרים רמקולים קטנים והשמיעו להם 9 פעמים ברצף את “מנצנץ כוכב קטן”, רק שבחלק מהמקרים החוקרים השמיעו גרסאות מעט שונות של הנעימה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!