היכן אנחנו נמצאים כיום, יחסית למסלול ההתדרדרות של רומא העתיקה

הלקח ההיסטורי מנפילת רומא

photo_2018-06-27_22-48-20

כל אחד מההיסטוריונים של רומא נשאל בזמן כזה או אחר, איפה אנחנו נמצאים כיום, יחסית למסלול ההתדרדרות של רומא העתיקה. היסטוריונים אולי יתפתלו באי נוחות מול ניסיונות כאלה להשתמש בלקחים מהעבר, אבל אפילו אם ההיסטוריה אינה חוזרת על עצמה, היא יכולה להעמיק את תחושתנו עד כמה החברה שלנו היא שברירית.

באמצע המאה השנייה לפנה”ס, שלטו הרומאים בשטח גאוגרפי מגוון וענק של כדור הארץ. מצפון בריטניה ועד לקצה הסהרה, מהאוקיאנוס האטלנטי ועד למסופוטמיה. האוכלוסייה שברובה הייתה משגשגת, מנתה בשיא התקופה 75 מיליון בני אדם. בסופו של דבר, כל התושבים החופשיים של האימפריה נהנו מהזכויות שהעניקה להם האזרחות הרומית. לא פלא שההיסטוריון האנגלי מהמאה ה-18, אדוארד גיבון, פסק שהתקופה הזאת הייתה “המאושרת ביותר” בהיסטוריה של המין האנושי. אבל כיום, סביר יותר שנראה את התקדמות האימפריה הרומית כתהליך שבו, בלא יודעין, היא זרעה את הזרעים של התפוררותה.

גם הרומאים חשבו שידם על העליונה מול איתני הטבע ההפכפכים. ההיסטוריה מזהירה אותנו: הם טעו

500 שנה מאוחר יותר, האימפריה הרומית הפכה לשריד של מדינה ביזנטינית קטנה שנשלטה מקונסטנטינופול (עיר שהתקיימה היכן שנמצאת כיום איסטנבול, והפכה, ב-324 לסה”נ, לבירה החדשה של האימפריה במקום רומא). הפרובינציות המזרחיות הקרובות לרומא אבדו לה מאוחר יותר בפלישות האיסלמיות, והשטחים המערביים כוסו בממלכות של שבטים גרמאניים. המסחר התמוסס, הערים הצטמקו וההתקדמות הטכנולוגית נעצרה. למרות החיוּת התרבותית והמורשת הרוחנית של מאות אלו, תקופה זו התאפיינה בהצטמקות האוכלוסייה, בפילוג פוליטי וברמה נמוכה יותר של מורכבות חומרית. כאשר ההיסטוריון איאן מוריס מאוניברסיטת סטנפורד יצר את האינדקס האוניברסלי של התפתחות חברתית, נפילת רומא הסתמנה כנסיגה הגדולה ביותר בהיסטוריה של הציוויליזציה האנושית.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!