מקרון משתמש בצרפתית כנשק להקרנת כוח גלובלי

תמונה: Ludovic Marin/AFP/Getty Images

תמונה: Ludovic Marin/AFP/Getty Images

מרבית ממשלות העולם מעוניינות להקרין את כוחן על מדינות אחרות. היכולת לעשות זאת מאפשרת להן לקדם את האינטרסים הכלכליים, הצבאיים, הטריטוריאליים והפוליטיים שלהן. אולם הן גם יודעות ששיטות “מקל וגזר” מסורתיות להקרנת כוח, כמו סיוע כלכלי למדינות זרות בתמורה למשהו, או פשוט שימוש בכוח צבאי – אינן עובדות לאורך זמן. הן יקרות, ובמרבית הפעמים לא מעשיות וגוררות השלכות פוליטיות שלא מצדיקות את המאמץ.

מה עושים? מפתחים אלטרנטיבות זולות יותר. אחת מהן היא מה שפרופסור ג’וסף ניי, היסטוריון וחוקר מדעי המדינה באוניברסיטת הרווארד, תיאר בספריו כ”עוצמה רכה” – כוח המאפשר למדינה להשיג מה שהיא רוצה – לא באמצעות “עוצמה קשה” – אלא באמצעות שיתוף פעולה. במקום לאיים או לשחד את הצד השני, מוצאים דרך “רכה” לשכנע אותו לעבור לצד שלך או לרצות את מה שאתה רוצה. תחשבו, למשל, על צרפת, מדינה שרוצה להתרחק מהקולוניאליזם האפריקני שהיא הובילה עד אמצע המאה ה-20, אבל עדיין להפעיל השפעה על מדינות באפריקה. מה היא תעשה?Info-small

ניי טען שכפי ש”העוצמה הקשה” של המדינה מגיעה מהצבא שלה ומהיכולות הכלכליות שלה, כך “העוצמה הרכה” שלה מגיעה מנכסים ספציפיים שיש לה, אחד החשובים שבהם הוא התרבות שלה. מדינה שתגרום לעם אחר להעריץ את תרבותה, תגרום לו לרצות להיות חלק ממנה ותוכל להפעיל עליו השפעה.

עמנואל מקרון, הנשיא הצרפתי, מבין זאת, ומתכנן לחזק את השפעתו על מדינות אפריקה באמצעות הכלי התרבותי של שפה. בנאום שהעביר ב-20 במארס ב”אקדמיה הצרפתית”, הגוף המפקח על השפה הצרפתית, תיאר מקרון את החזון שלו, שאותו אפשר לסכם כך: מאות אלפי סטודנטים אפריקנים, ואולי מיליונים, יגיעו למוסדות ללימוד צרפתית באין-ספור מדינות באפריקה, בהם יקבלו שיעורים בצרפתית. המטרה אינה רק ללמד שפה, אלא בדרך זו לקשור את התלמידים לתרבות הצרפתית, לערכיה ובסופו של דבר לצרפת עצמה.

הנשיא הזמין לנאומו באקדמיה הצרפתית את שגרירי גאנה וניגריה, שתי מדינות עם אוכלוסייה כוללת של 216 מיליון בני אדם, המוקפות במדינות דוברות צרפתית. לשתיהן יש צורך ללמוד צרפתית כדי לקיים קשרים עסקיים עם שכנותיהן “הצרפתיות”.

זה לא שעד היום לא לימדו צרפתית במדינות באפריקה. אלא שכעת מקרון רוצה להגדיל את התקציבים שיושקעו בכך ולמנף את ידית ההשפעה שיכולה להיות לו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!