השקעה פעילה – מי הם המשקיעים האקטיביסטים?

משקיעים אקטיביסטים לרוב מחפשים הזדמנויות השקעה דווקא בחברות הנמצאות במשבר, כך שהמעורבות של המשקיעים בניהול החברה עשויה להוביל להשגת רווחים תוך שנים ספורות. הכל על אסטרטגיית ההשקעה האקטיביסטית והדמויות שעומדות מאחוריה – בכתבה הבאה

shutterstock_572805157

קרדיט: Shutterstcok

השנים האחרונות התאפיינו בגאות יחסית בשוקי ההון בישראל ובעולם אשר הובילה משפחות רבות להעביר את החסכונות שלהם לאפיקי השקעה בשוק ההון. על אף העליות הנכבדות לאורך שנות גאות אלו, חלק מהחברות, וביניהן גם חברות ענק וקונצרנים חוו טלטלות משמעותיות מסיבות שונות. כמה חברות שחוו משברים כלכליים וערכן ירד הפכו דווקא ליעד מבוקש למשקיעים שאולי מאמינים בכוחם להשפיע על התנהלות החברות באופן אקטיבי ולהביא לעליה בשווי החברות תוך שנים ספורות. האמת היא, שעצם ההגעה למידע היא מורכבת, שהרי רובנו כלל לא מודעים למשברים המתחוללים במרבית החברות ונותרים חבויים בין דפי העיתונים הכלכליים, וודאי שאיננו יכולים לעקוב אחר התפתחויות כאלה ברמה יומיומית.

כמו לרבים מאיתנו, גם לטליה ויניב מגן יבנה יש שני ילדים, חתול ותיק השקעות חביב שאותו טיפחו במשך כמה שנים. לאחרונה, סכום הכסף שחסכו בתיק ההשקעות הצטבר כבר לסכום שמצדיק ניהול השקעות מקצועי יותר. בעוד שחלקנו נהנים מהאפשרות שמנהלי השקעות מקצועיים מנהלים את כספנו בבית ההשקעות שלנו, כאשר אנחנו יכולים לישון בשקט בידיעה שיש מי שדואג לכסף שלנו, ישנם גם אותם משקיעים, המכונים משקיעים אקטיביסטים – משקיעים אלה, שהפרוטה בדרך כלל כבר מצויה בכיסם, מחפשים הזדמנויות השקעה דווקא בחברות הנמצאות בקשיים ומתמקדים באסטרטגיית השקעה אקטיבית במטרה לנסות להשפיע על אופן ניהול החברה ולהשיג רווחים בזמן קצר יחסית.

כיצד פועלים משקיעים אקטיביסטים?

המשקיעים האקטיביסטים בדרך כלל מנסים להשיג השפעה על אופן ניהול החברה שבה הם מעוניינים להשקיע. במקרים רבים הם מנסים לעשות זאת באופן סמוי כדי למנוע ניסיונות מצד החברה או משקיעים אחרים לסכל את כוונתם. משקיעים אלה רוכשים בדרך כלל מניות של החברה באופן הדרגתי עד שהם מגיעים לשיעור אחזקה בחברה שהופך אותם לבעלי עניין ומקנה להם יכולת השפעה על דירקטוריון החברה. המשקיעים האקטיביסטים עשויים לנקוט בדרכים שונות כדי להשפיע על התנהלות החברה: החל בהכנסת נציגים מטעמם לדירקטוריון, ועד הפעלת לחצים חיצוניים באמצעות התאגדות עם משקיעים נוספים במהלך אסיפות משקיעים, או שימוש בתקשורת לצורך השגת השינוי המבוקש על ידם. אם המשקיעים האקטיביסטים סבורים שלחברה יכולת בסיסית טובה לייצר רווחים אך שניהול כושל מונע ממנה להגיע להישגים מרשימים, הם עשויים לפעול להחלפת מנהלי החברה, לשינוי הדירקטוריון, לשינוי באסטרטגיה שהם מובילים בחברה ולביצוע רפורמות מבניות בחברה, בהתאם לצורך.

מיהם המשקיעים האקטיביסטים?

משקיעים אקטיביסטים הם משקיעים בעלי הון פנוי משמעותי שעמו הם יכולים לרכוש נתחים גדולים יחסית מהחברות בהן הם בוחרים להשקיע. חלק מהמשקיעים האמידים במיוחד משקיעים את הונם האישי ואילו משקיעים אחרים מתאגדים במסגרת קרנות השקעה וקרנות גידור המתמחות בהשקעה בחברות במשבר לצורך ניסיון השבחה שלהן ומנהלות הון של כמה עשרות עד כמה מאות מיליארדי דולרים בדרך כלל. השקעות אקטיביסטיות כאלה התפתחו כדרך אפקטיבית של משקיעים אמידים לנסות לנצל הזדמנויות השקעה בחברות במשבר שערכן ירד, אשר במצב רגיל היה נדרש הון עצום כדי לרכוש את השליטה המלאה בהן. עם השנים הם פיתחו מומחיות בזיהוי חברות במשבר על אף פוטנציאל צמיחה משמעותי ובארגון מחדש שלהן לצורך שיפור התוצאות הכספיות.

בשנים האחרונות משקיעים אקטיביסטים החלו לכוון את מאמצי ההשקעה שלהם גם לחברות ענק ולחברות טכנולוגיה ידועות שאינן במשבר, מתוך רצון לנסות לנצל הזדמנויות השקעה בשוק. גם חלק ממנהלי החברות שבעבר ראו משקיעים אקטיביסטים בצורה שגויה כך שהם נתפסו כאיום עליהם ועל החברה, רואים בהם כיום כהזדמנות לשותף שיכול לסייע להוביל את החברה שלהם לפסגות חדשות. בינתיים, טליה ויניב, כמו כולנו, כנראה ימשיכו לשמוע על השקעות אקטיביסטיות רק על גבי דפי העיתון הכלכלי ובמהדורות החדשות. הם ואנחנו נישאר אקטיביים בעיקר בשאלות כמו איזה בית השקעות מומלץ שישקיע את הכסף עבורנו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!