מציאות vs חדשות

כלכלת רוסיה אינה קורסת, ההפגנות בירדן לא מביאות לנפילת השלטון, המהגרים אינם שוטפים את אירופה, ו”תמונת השנה” התגלתה כפייק ניוז. כמה הערכות שגויות ש”עשו כותרות” בעיתונות הישראלית ובעולם

 1. משבר המהגרים מחמיר, הם שוטפים את אירופה!not-authorized-83141832

המהגרים אינם שוטפים את אירופה, אלא שטפו אותה. הם עדיין נכנסים, אבל התמונה השתנתה: מספר המהגרים הנכנסים לאירופה נמצא בירידה תלולה.

הנה הנתונים: שיא הכניסות היה בין 2015 ל-2016 עם יותר ממיליון איש שנכנסו, אולם, ב-2016 המספרים צנחו. לפי “הארגון הבין-לאומי להגירה” כ-363 אלף מהגרים נכנסו לאירופה דרך הים באותה שנה. ב-2017 נכנסו רק 172 אלף.

נכון למועד כתיבת שורות אלה, סוף יוני 2018, נכנסו, מתחילת השנה, כ-42 אלף מהגרים בלבד (בהשוואה ל-85 אלף באותה תקופה בשנה שעברה). החודשים החמים, יוני עד ספטמבר הם חודשי השיא להגירה, כך שצפויה להגיע כמות נוספת, אבל עדיין, אם לא יקרה משהו בלתי צפוי תירשם ירידה גם השנה ביחס לשנים קודמות. נתוני Frontex, הסוכנות האירופית להגנה על גבולות, מראים ירידה כללית של 46 אחוז בכניסת המהגרים בחמשת החודשים הראשונים של 2018 ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה.Graph-1-small

סיבה אחת לכך היא שמדינות שונות באירופה, כמו צרפת, גרמניה ואוסטריה, החלו לפקח על מעברי הגבול שלהן. בהונגריה השקיעה הממשלה כמיליארד יורו בחיזוק הגבול.

סיבה נוספת, משמעותית הרבה יותר, היא ההסכמים שהושגו מול טורקיה ולוב. ב-2016 נחתם הסכם עם טורקיה, שלפיו, ידאגו הטורקים לתפוס אנשים העוברים באופן בלתי חוקי לאיים היווניים (שדרכם הם עוברים לאירופה) ויחזירו אותם לטורקיה.

ההסכם עם לוב, שהיא השער שדרכו עוברים המהגרים לאיטליה, הושג ב-2017 בין איטליה למליציות השולטות על קו החוף של לוב, ועל הנתיבים השונים שבהם עוברים המהגרים. איטליה הבטיחה לספק למליציות סיוע, ובתמורה הבטיחו המליציות לעצור את המהגרים.Graph-2

וזה עבד – זרם המהגרים נבלם בטורקיה ובלוב. אבל שני ההסכמים נותרו שבריריים. טורקיה אמורה הייתה לקבל בתמורה למאמציה שלושה מיליארד יורו מהאיחוד האירופי (ועוד שלושה מיליארד בהמשך), אבל עדיין לא קיבלה. ובזמן כתיבת שורות אלה היא מלינה על כך. האיחוד האירופי היה אמור לאפשר גם לאזרחי טורקיה להיכנס לאזור ה”שֶנְגֶן” ללא ויזה (אזור שבו ניתן לנוע חופשי, ללא הצגת דרכון במעברי גבול, הכולל את רוב מדינות האיחוד האירופי). אבל האיחוד האירופי טוען כעת שטורקיה לא עמדה ברשימה ארוכה של 28 תנאים שנלוו לכך. כך שאם שליט טורקיה, רג’פ טאיפ ארדואן, יתעצבן יום אחד ויחליט לבטל את ההסכם, ייפרץ הסכר לאירופה וכמויות המהגרים יעלו שוב. גם הסיכומים מול לוב שבריריים – איטליה תלויה בחסדי המליציות ודרישותיהן.

אין להסיק מכל זה שאין משבר הגירה. עד היום הספיקו להיכנס לאירופה, מאז החל המשבר ב-2014, כבר יותר מ-1.8 מיליון פליטים ומהגרים ורובם צפויים להישאר בטווח הארוך. כניסתם גרמה לפילוג בקרב המדינות השונות המרכיבות את האיחוד האירופי: אלו המוכנות להכניס אליהן מהגרים על פי מכסה מסוימת, ואלו שלא. כניסתם גם הובילה לעליית מפלגות “אנטי” – נגד הגירה ונגד מהגרים, ולדיונים חוזרים ונשנים לגבי עתיד האיחוד האירופי.

כיום, הפכה ההגירה לנושא העיקרי בכל מערכת בחירות ביבשת: כמה אנשים אפשר עוד להכניס? מי יטפל בהם? מי יאכיל אותם? ומה יקרה לזהות האירופית שרואה כיצד הדמוגרפיה בחלק מעריה הגדולות משתנה?

2. הכלכלה הרוסית תקרוס

Fotolia_176859725_wrong הכלכלה הרוסית אמורה הייתה לקרוס מזמן בעקבות ירידת מחירי הנפט בעולם. כך, לפחות, על פי כמה מומחים לגיאו-פוליטיקה ולכלכלה. “פוטין צופה בכלכלה הרוסית שמתרסקת ביחד עם שיעור הקומה שלו”, הייתה הכותרת במגזין Time בדצמבר 2014.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!