איך נוצרים הצוותים הטובים ביותר בעולם

מסלול ההכשרה שעוברים לוחמי “אריות הים” מתוכנן בקפדנות כדי שלא ניתן יהיה לעבור בו שום אתגר באמצעות יוזמה אישית אינדיבידואלית

תמונה: Greg Goebel/Flickr

תמונה: Greg Goebel/Flickr

סרטונים רבים נעשו אודות יחידת “אריות הים” האמריקנית או למעשה “כלבי הים” (SEAL), שהיא גרסה של השייטת וסיירת מטכ”ל יחד. מסופר בהם שלוחמיה עוברים את ההכשרה הפיזית והמנטלית הקשה ביותר הידועה לאדם. אחד הסרטים, ג’י איי ג’יין, בכיכובה של דמי מור, אף מנסה להוכיח שגם אישה יכולה לעבור את ההכשרה המתישה של היחידה, הכוללת שבוע אימונים מרוכז הנקרא “שבוע גיהינום” שבו הלוחמים מורעבים, סובלים מחוסר שינה ומקור מקפיא.

לכל הסרטים מכנה משותף אחד – הלוחם הוא ספורטאי על, מתאבק בעל כושר יוצא דופן או מרים משקולות מקצועי. סוג של נינג’ה המסוגל לשחות קילומטרים, תוך שהוא מחזיק אם-16 ויורה במטרה נעה, כשעל גבו הוא סוחב את חברו, וזאת לאחר שלושה ימים בלי שינה.

יש בכך מן האמת, אולם לפי מדריכים שהעבירו את ההכשרה ביחידה, תיאורים מהסוג הזה חוטאים למהות העמוקה ביותר של היחידה. מהיום הראשון בהכשרה, הנמשכת יותר משנה, הלוחם לומד שאין לו שום סיכוי לסיים את המסלול אם ינסה לפתור בעיות לבד, להיות “חייל על” או נינג’ה. למעשה, המסלול וכל האתגרים לאורכו נבנו מראש כך שלא ניתן יהיה לשרוד אף אחד מהם באמצעות יוזמה אישית או ביצוע אינדיבידואלי של “הוראות מגבוה”. המטרה אינה לבנות “חיילי על”, אלא “צוותי על”.

בספרו של גנרל סטנלי מק’קריסטל (Team of Teams), שהיה מפקד היחידות המיוחדות האמריקניות בעיראק – מספר קולמן רוז, קצין ביחידת “אריות הים”, כי תפקידו העיקרי בהכשרה היה להוציא מהלקסיקון את רעיון הביצוע האינדיבידואלי כבר ביום הראשון. “אם מישהו לא דוחף את הקורה ביחד עם חבריו לקבוצה, הקבוצה תפיל את הקורה מיד. אם כל הקבוצה אינה פועלת ביחד כדי לדחוף את הסירה למים, הסירה תתהפך”. אפילו את תרגיל הסיבולת לקור, שהחניכים עוברים במי הים הקפואים, ניתן לעבור בקלות רבה יותר רק כאשר משלבים זרועות, מצמידים גוף לגוף וסופגים את חום הגוף של יתר חברי הקבוצה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!