זן ואמנות ניהול הצוותים של ריי דליו

“זאת קרן גידור או ניסוי חברתי?” שיטת הניהול יוצאת הדופן של המיליארדר ריי דליו מעלה שאלות לגבי היחסים הרצויים בקרב עמיתים לעבודה, ומשקפת שאלות לגבי העתיד לבוא. מה יקרה ביום שבו חברות נוספות יסגלו את השיטה הרדיקלית הזו?

ה"כת" - משרדי ברידג'ווטר בלב יער בקונטיקט | תמונה: RufusNunus/CC-BY-SA-3.0

ה”כת” – משרדי ברידג’ווטר בלב יער בקונטיקט | תמונה: RufusNunus/CC-BY-SA-3.0

הפגישה עם העובדים הסתיימה, והמיליארדר ריי דליו חזר למשרדו, התיישב על כיסא המנהלים המרווח ופתח את המחשב. בתיבת המייל כבר המתינה לו הודעה חדשה מאחד מעובדיו: “הי ריי, מגיע לך ציון ‘D’ על ההופעה שלך היום בפגישה. לא התכוננת אליה כלל, בגלל שאין מצב שהיית יכול להיות לא מאורגן כל כך. בעתיד, אבקש/נבקש ממך להקדיש לכך זמן ולבוא לפגישה מוכן. אולי אני יכול אפילו לבוא לפני כן ולהתחיל לדבר איתך, כדי לחמם אותך או משהו, אבל אי אפשר לתת לזה לקרות שוב. אם אתה חושב שהדעה שלי מוטעית, בבקשה פנה לאחרים, או שאנחנו יכולים לדבר על זה בינינו”.

למדתי לשנות את הלך המחשבה שלי מ’אני צודק’, לשאלה: ‘איך אני יודע שאני צודק?’

דליו סגר את המחשב, נשען לאחור על כסאו, שילב את אצבעותיו זו בזו וחייך בסיפוק. במשך שנים, דליו וקרן הגידור המצליחה בעולם שהקים Bridgewater Associates, חיו תחת מעטה מסתורין ועוררו סקרנות רבה בקרב עיתונאים ועסקנים, ובצדק. דליו בחר להקים את משרדי החברה במבנה שקוף בלב יער בקונטיקט ומשם לא הפסיקו להגיע שמועות ועדויות מעובדים לשעבר, שהתפטרו או סולקו, על הפילוסופיה החריגה שהנהיג בחברה – סט של “עקרונות” יוצאי דופן ונוקשים שחיבר בעצמו. עיתונאים החלו לכנות את דליו “גורו” ואת הצוות שניהל “כת”.

ריי דליו | תמונות:TED Conference/Flickr

ריי דליו | תמונות:TED Conference/Flickr

מה שמשך במיוחד את תשומת לב הציבור היא העובדה שדליו וצוותו עשו הרבה מאוד כסף ולאורך זמן רב – החברה מנהלת נכסים בשווי 160 מיליארד דולר (נכון ל-2017) והצליחה לשמור על מעמדה במשך עשרות שנים כקרן הגידור המצליחה בעולם.

מה דליו וצוותו יודעים שהאחרים לא?

בשנתיים האחרונות, כשהוא קרוב לגיל פרישה, יצא דליו מהקונכייה – הוא החל להתראיין לעיתונות, הוציא לאור ספר שבו הוא חושף את העקרונות שלו (Principles: Life and Work), הופיע ב”טד”, ולאחרונה אף פרסם סדרת סרטונים. ה”עקרונות”, טוענים דליו ואנשיו, הם הסיבה להצלחה שלהם. אם הם צודקים, ייתכן שהמודל שמציע דליו יחולל בעתיד מהפכה של ממש בניהול צוותים ועובדים. מהפכה טובה? לא בטוח.

השיטה

הסיפור של דליו לא התחיל בדירת שני החדרים שלו במנהטן, שם ייסד את ברידג’ווטר בגיל 26, אלא שמונה שנים אחר כך. כשהיה בעל משפחה בת שני ילדים, הפך לשם מוכר בעולם ההשקעות האמריקני והתחכך עם משקיעים מכובדים. באותה תקופה, תחילת שנות ה-80, ארה”ב נכנסה למיתון, ודליו, שהכיר ולמד היטב את ההיסטוריה של הכלכלה, חזה בניגוד להערכות אחרות, שזאת עומדת להתרסק בקרוב מאוד. הוא החל להכין את עצמו לתסריט שכזה, והחל להשקיע בזהב, למשל, לעומת מניות.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!