חכמת הצוותים של החיות הקטנות

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

נמלים או דגים אינם היצורים החכמים ביותר. אולם מתברר שכשהם משתפים פעולה באמצעות שימוש במספר כללים פשוטים, הם מצליחים להגיע להחלטות מורכבות שאף אחד מהפרטים הבודדים לא היה מסוגל להגיע לבדו.

פרופ’ ליין קוזין מאוניברסיטת פרינסטון שבארה”ב וחברי הצוות שלו רצו ללמוד (Science 2013) כיצד להקות דגים משייטות במים בתיאום מושלם וכיצד הדגים מצליחים לנווט בסביבה דינאמית, הן כבודדים והן כקבוצה. לשם כך הם בחנו להקות של דגי גבנון זהוב (Notemigonus crysoleucas), סוג של קרפיון קטן. ידוע שדגים כאלה מעדיפים להסתתר בחלקים המוצלים והחשוכים של הבריכה. שם הם מוגנים טוב יותר מטורפים.

כשפרופ’ קוזין ועמיתיו שחררו בבריכה דגים בודדים, הדגים לא הצליחו להגיע לחלקים החשוכים של הבריכה – הם שחו זמן רב יחסית בחלקים המוארים שלה. אבל ככל שהחוקרים שחררו קבוצות גדולות יותר בני 2, 4, 8, 16, 32… עד ללהקות בני 256 דגים, הצליחו הדגים לשהות זמן ממושך הרבה יותר בחלקים החשוכים.

איך הם מנווטים כקבוצה? פרופ’ קוזין ועמיתיו גילו שני כללים פשוטים שמנחים את הדגים בשחייה המשותפת שלהם. הראשון אומר: “בסביבה מוארת תשחה מהר יותר”. והשני: “תשתדל לשמור על מרחק קבוע מהשכנים שלך”. הכללים לא עוזרים לדג בודד לנווט לחלקים החשוכים של הבריכה, אבל כשחברי הלהקה שוחים במתואם ומשתפים פעולה, זה מצליח.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!