החיים הם כמו קבוצת כדורסל

מה ניתן ללמוד על ניהול משפחה, צוות עובדים או כיתה של תלמידים ממאמן הכדורסל האגדי, ג’ון וודן, שעורר השראה בשחקניו בזכות תובנותיו העמוקות

וודן זוכה לכבוד בקבוצת האם שלו | תמונה:Lisa Blumenfeld/Getty Images

וודן זוכה לכבוד בקבוצת האם שלו | תמונה:Lisa Blumenfeld/Getty Images

ג ‘ון וודן זכה לקרדיט רב בעולם הספורט. ב-12 השנים שבהן היה מאמן הכדורסל של אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג’לס (UCLA), קבוצתו זכתה בעשר אליפויות קולג’, ומתוכן שבע אליפויות ברציפות – הישג שאף מאמן מכללות לא הצליח לשחזר. הוא גם היה השחקן ומאמן הכדורסל הראשון שנבחר כחבר בהיכל התהילה העולמי של הכדורסל. אבל יותר מכל אלה, הוא היה מה שפעם כינו “מענטש”, שפירושו אדם טוב, ערכי, שמתנהל בהגינות וביושר ומתוך התחשבות באחרים.

אם אתה נותן אמון באנשים, אתה עלול לעתים להתאכזב. אבל אם אינך נותן אמון באנשים, תהיה אומלל כל הזמן

רבות מתובנותיו על החיים הוא קיבל בילדותו מאביו, בחווה הקטנה והענייה בדרום אינדיאנה שבה נולד ב-1910, וגדל. לימים, כאשר הפך למורה לשפה ולספרות אנגלית, הוא שאב השראה אין-סופית מגדולי המשוררים, הסופרים והאישים בהיסטוריה. כשנהיה מאמן הוא חלק את כל אלה עם השחקנים שלו, והיה עבורם מקור להעצמה ולהשראה לאורך כל הדרך.

א. גורל

וודן למד את השיעור הראשון שלו בנעוריו, כשאביו איבד את החווה. בספרו My Personal Best, הוא כותב: “הסוף הגיע מהר. חיסון תקול שאבי הזריק לחיות בחווה הרג את כל החזירים. יובש פגע גם ביבול והבנק הגיע כדי לעכל את החווה. בימים ההם לא היה ביטוח לסוג כזה של צרה, אז הפסדנו הכול. אלו היו זמנים קשים מאוד למשפחה שלנו, והשפל הגדול אפילו לא החל (המשבר הכלכלי של סוף שנות ה-20).

ג'ון וודן עם משפחתו | תמונה: The Associated Press

ג’ון וודן עם משפחתו | תמונה: The Associated Press

“ולמרות הכול, אבא אף פעם לא נרתע. הוא לא הטיל אשמה על בעל החנות שמכר לו את החיסון הרע, לא קילל את מזג האוויר היבש, ולא שנא את הבנקאי שהגיע לקחת את החווה. אבי עשה ככל יכולתו, אבל הדברים השתבשו. ‘האשמות, קללות ושנאה לא עוזרים לך’, הוא נהג לומר. ‘הם פוגעים בך’. הדברים שאמר והדוגמה האישית שהפגין נטמעו עמוק במחשבתי”.

הרעיון שלא להאשים אחרים בטעויות שלנו הפך למאפיין חוזר ונשנה בתורת הניהול והלימוד של וודן. וודן טען שמנהיג המאשים אחרים, נכשל לבחון את עצמו באותו הרגע, דבר קריטי מאוד לשיפור עצמי ולשיפור הסובבים אותו. “אתה יכול למעוד וליפול ולעשות שגיאות”, כותב וודן בספרו Wooden on Leadership (2005), “אבל, אתה אינך כישלון, עד אשר אתה מתחיל להאשים אחרים, כולל הגורל, בתוצאות שהשגת. תאמין שתמיד אפשר למצוא משהו חיובי בתוך השלילי. לדברים שקורים יש בדרך כלל סיבה, אפילו כאשר אנחנו לא יכולים לגלות אותה”.

ב. לימוד

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!