שלח שאלתך על פני המים: סיפורים ועובדות מעניינות על מים

עד כמה בטוחים מי הברז שלנו לשתיה? למה לא מומלץ לקצר את זמן בישול סיר הפסטה בעזרת מים חמים מהברז? ומה אכפת לנו מקרחון 100 טון שנמצא באנטרטיקה? עובדות, שאלות ותשובות מפתיעות על מים

תמונה: Shutterstock

תמונה: Shutterstock

15 שנים אחרי שקמפיין ״ישראל מתייבשת״ עלה לראשונה בישראל, חזרה רננה רז וקראה לנו שוב, לחסוך בצריכת המים במשקי הבית הפרטיים. דאגה לנושא המים הוא כמעט הספורט הלאומי, וההתעסקות בחסרונם – רבה. אז לכבוד הנושא שמעסיק רבים מאיתנו לפחות מדי פעם – ריכזנו כתבה שמוקדשת למשאב הכי חשוב לגוף שלנו – מים. בישראל עדיין לא הוכרז מצב של ״אסון לאומי״, ולא משנה כמה פעמים צפינו בסרטון הממשלתי, אין לנו נקיפות מצפון כשאנחנו ניגשים לבר מים וממלאים את הכוס הריקה – כי גם אם ישראל אולי מתייבשת – חשוב לוודא שאנחנו עצמנו נשארים רחוקים ממצב דומה של התייבשות.

המקרה המוזר של קייפטאון והקרחון האפריקאי

האם ישראל באמת נמצאת על סיפו של משבר מים? הדעות על כך חלוקות, אבל מה שבטוח זה שעוד לא הגענו למצבה של דרום אפריקה, שם הכתה בצורת כבדה כל כך, שתושבי קייפטאון עמדו בתורים שבסופם חולקה הקצבת המים העירונית, והקלות ב״תקנות החירום של המים״ יעלו לדיון רק בתום עונת הגשמים או כשהמאגרים ימלאו לכדי 85%, מה שיקרה קודם. המצב כל כך חמור שאפילו שנה ברוכה במיוחד לא מבטיחה שהשנים הבאות יהיו קלות יותר.

חומרת הנושא הביאה את מומחה החילוץ הימי ניק סלואן להקים צוות מומחים ולהציע את הדבר הבא: גרירת קרחון במשקל 100 מיליון טון מאנטרטיקה לדרום אפריקה, מרחק של 1,931 ק״מ. אם ימצאו משקיעים לתוכנית השאפתנית, שעלותה מוערכת ב-130 מיליון דולר, יוכלו סלואן וצוותו לעטוף את הקרחון בחומר מגן ולהובילו לחוף המערבי של דרום היבשת. הקרחון, שאורכו 457 מטרים ורוחבו 229 מטרים, יכול לספק כ-30% מתצרוכת המים של קייפטאון.

שאלה אחת עם מיליון תשובות: כמה?

שמירה על משק-המים בגוף האדם חיונית לקיומו. אבל כמה מים צריך לשתות אדם ביום? אם תריצו חיפוש על השאלה הזו ברשת, תמצאו תשובות שנעות בין 3 ליטר, לפחות 2 ביום, כוס בכל שעה, ושאר כותרות החלטיות שמושכות אתכם להקליק ולהיכנס, אבל גם במקרה הזה התשובה לא מוחלטת במאה אחוז. התשובה הכי מדויקת היא ככל הנראה: מספיק כדי שלא להרגיש צמאים. מי שלא בטוח שהוא מספיק קשוב לגופו, יכול ללכת עם הממוצע של המכון הרפואי בארה״ב ל-3.7 ליטר ביום לגבר, ו-2.7 ליטר ביום לאישה, 3 ליטר ביום בהריון.

מה המקורות שלך?

גם לשאלה איזה מים אתם שותים יש חשיבות. מים מנביעה טבעית, באזור שלא נחשף לשפכים תעשייתיים ושאר נזקים מעשה ידי אדם, נשמעים על פניו מקור משובח. רובנו לא מתגוררים ליד אחד שכזה, אבל לכולנו יש ברז מים בבית. אספקת המים בישראל, המגיעה משאיבת מים תהום, מים עיליים ומי ים מותפלים, עוברת הליך חיטוי וטיפול בפיקוח משרד הבריאות שנועד לוודא שמי הברז בכל הארץ בטוחים לשתיה.

בדיקות מעבדה שעורך משרד הבריאות מחפשות אחר קיומם של חיידקים וזיהומים, הן במים המגיעים ממקורות טבעיים והן באלו שמקורם בהתפלה. לאחר שאושרו מוספים למים חומרים שונים, על קצה הקש: נתרן תת-כלוריתי, פוליפוספטים, חומצות ועוד. המקרה של המים המותפלים מעט שונה, ואליהם מוסף סידן, כדי לפצות על שיעור המינרלים הנמוך.

טמפרטורת חדר משלך

גם טמפרטורת המים שאנחנו שותים משפיעה על שמירת משק-המים בגופנו, ויש דברים שצריך להימנע מהם ״כמו מאש״. באתר משרד הבריאות מדגישים כי יש להימנע ככל האפשר מצריכתם של מי ברז חמים לשתייה או לבישול. עוד ממליצים במשרד על צעדים אחרים למניעת חשיפה לזיהומים, כמו להתנזר מצריכת מים ראשוניים לשתיה ובישול (מים עומדים אם יצאתם ליום או יותר מהבית); ולהימנע משימוש במים בעלי עכירות גבוהה או צבע. מים קרים מגבירים את תחושת הרווייה, אבל הטמפרטורה הכי מומלצת לשתיה היא דווקא טמפרטורת החדר.

שאלה של טעם

אבל יש מי שלא שם מבטחו בבדיקות מעבדה, או שטעמם של המים המעובדים לא נעים לחיכו. ב-15 השנים שחלפו בין שני הקמפיינים, נעו משקי הבית בין כדים לסינון מים (המהדרין גם הרתיחו), ברזים שסיפקו מים מסוננים והותקנו מעל כיור הרחצה, אספקת כדים למתקנים יעודיים ועד למיני בר מים שמתאים גם למטבחים קטנים. מי שבקיא בסכנות הכרוכות במילוי חוזר של בקבוקי פלסטיק, מחזיק בצמוד בקבוק אקולוגי מחומר הבטוח גם לשטיפה במדיח כנירוסטה (וממלא אותו במים מסוננים בלבד, כמובן).

אדום ומתוק? ירוק וקר? הכל הולך

שתיית מים היא מקור הנוזלים העיקרי שלנו – אבל לא היחיד. אכילת פירות וירקות מסייעת לשמירה על אחוזי מים תקינים, ויש בהם גם יתרונות בריאותיים בפני עצמם, אבל הם לבדם לא יכולים למלא את המכסה הדרושה, אם במקרה בניתם על אכילת אבטיח אחד ביום כדי לסגור את הפינה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!