“הסנדק” שפנה לחיי רוח

הוא היה חבר בארגון פשע, התענה מהתמכרויות במשך עשורים ובסוף ניצל בדרך בלתי צפויה

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

סטיבן לאנסיון, בן 61, התחיל להשתמש בסמים בגיל 15. הוא נקט בשיטות קיצוניות כדי לממן את ההתמכרות וניסה להיגמל ממנה אין-ספור פעמים. זהו סיפור על כיצד הוא הצליח לבסוף להביס את שד ההתמכרות, ללא עזרה ממרכזי שיקום.

לאנסיון הוא גבר גבוה ונאה, בעל שיער שיבה, עדיין זרוע בשחור, וחיוך מזמין על הפנים. הוא מדבר באופן גלוי וישיר, בלהט וברצינות. כשמתבוננים בו קשה להאמין שפעם היו לו חיים סודיים שבהם עבד בשביל המאפיה, ושההתמכרות לסמים שלטה בחייו במשך עשורים.

תמונה: NTD Television

תמונה: NTD Television

לאנסיון נולד לאם חובבת בילויים ולאב שלא זכה להכיר, וגדל בבדידות ובהזנחה. בגיל 15 הוא גילה שסמים יכולים לכסות במעט על התחושות המתמידות של ריקנות וכאב. “בטח, סמים גורמים לך להרגיש חמימות ונוחות”, הוא אמר לאפוק טיימס. “אף פעם בחיים לא היו לי תחושות כאלה כי אימי תמיד היתה יוצאת לעניינים שלה. אז כנראה חיפשתי משהו שייתן לי את תחושות הנחמה והנינוחות האלו”.

הוא התחיל לעשן מריחואנה ואחר כך עבר לאל-אס-די. בשנות העשרים שלו הסם החביב עליו היה קוקאין. כשהגיע לשנות ה-30 שלו הוא עבר להרואין. “בהתחלה זה היה קצת מרגש”, סיפר לאנסיון, “אבל אחר כך זה הפך להתנסות המכאיבה והקודרת ביותר בחיי, שהשאירה אותי בבדידות אין-סופית”.

כשלאנסיון היה עדיין בגיל העשרה, אימו התחילה לצאת עם אסיר לשעבר, שישב בכלא 25 שנה באשמת רצח. בני הזוג התחילו לתכנן מעשי שוד, והתחילו להבריח מריחואנה מג’מייקה. אבל הם ידעו שאם הם ייתפסו, העונש יהיה חמור מאוד. לכן הם החליטו לשלוח את לאנסיון בן ה-15 להבריח את הסמים, כי כקטין העונש שיקבל, אם ייתפס, יהיה קטן יותר. הוא עבד עבורם זמן מה עד שמזלו עבד נגדו. “לבשתי גרביונים מתחת למכנסיים, שמילאתי אותם במריחואנה. תפסו אותי ונשלחתי לבית סוהר, וזו היתה נקודת ההתחלה שלי בבתי סוהר”.

בתחילת שנות ה-20 שלו לאנסיון כבר עבד בשביל ארגוני הפשע המוכרים ביותר בבוסטון, והרוויח 10,000-5,000 דולר ביום. אבל בתוך העבודה הזאת, הוא עצמו היה זקוק לאספקה מתמדת של סמים. בלעדיהם הוא לא יכול היה לקום מהמיטה.

ניסיון הגמילה הראשון

לילה אחד בילה לאנסיון במועדון לילה ופגש בחורה נאה, אחות במקצועה, בשם רוברטה. השניים התחילו לצאת ולאחר זמן קצר לאנסיון הציע לה נישואים. אף על פי שרוברטה ידעה שהוא התעסק עם סמים, לא היה לה מושג על מידת ההתמכרות שלו, ועל קשריו עם המאפיה. השניים התחתנו ונולדו להם בן ובת. אבל, הסודות של לאנסיון החלו להיחשף. הוא ידע שהוא חייב למצוא דרך לברוח מעולם הפשע, אבל היה לו ברור שהמאפיה לא תשחרר אותו בקלות, והנסיונות שלו להימלט לבטח יעמידו את משפחתו בסכנה.

קבוצת תרגול פאלון גונג בבוסטון | תמונה: minghui.org

קבוצת תרגול פאלון גונג בבוסטון | תמונה: minghui.org

למרבה המזל, בזמן שהוא תכנן לברוח, האף-בי-איי עצר כמה מהבוסים הגדולים שלו, והשאר ברחו והתפזרו מחשש שייעצרו. זו היתה בדיוק הסחת הדעת שלאנסיון היה זקוק לה, והוא ניצל את ההזדמנות הזו להתחיל בחיים חדשים. הניסיון הראשון שלו להתפרנס מעסק חוקי היה בנדל”ן, והתברר שיש לו כישרון טבעי לזה. אבל עדיין הכספים שהרוויח הלכו בחלקם הגדול לסמים. חיי המשפחה לא יכלו לרפא את ההתמכרות שלו. הוא ניסה להיגמל בכוחות עצמו. לעתים הוא היה מסתגר במרתף ללא סמים למספר ימים, ופעם הוא אפילו הלך למרכז גמילה. אבל הוא אף פעם לא הצליח להתמיד בכך יותר משבוע.

“חיי המשפחה שלנו היו מאוד לא יציבים”, סיפרה רוברטה. “רוב הזמן ניסיתי לשמור על חזות חיצונית שהכול בסדר, להבטיח שכל הדברים שצריך לעשות באמת נעשים, לגדל את הילדים ולהסתיר את ההתמכרות של סטיבן”. כאחות וכיועצת בענייני התמכרויות היא ידעה שההתמכרות של בעלה נובעת מתחושה עמוקה של ריקנות וכאב רגשי לא פתור. אף על פי שהיא למדה את כל השיטות לריפוי מהתמכרויות, היא ידעה שהן לא יעבדו בשביל סטיבן. “התפללתי כל יום לאלוהים ‘בבקשה תן לו משהו שימלא את הריקנות שהוא מרגיש בפנים, שגורמת לו להשתמש בסמים'”.

ניצוץ של תקווה

רוברטה מצאה לבסוף תשובה לתפילותיה. יום אחד היא דפדפה בעיתון מקומי ונתקלה בכתבה שסיפרה על סדנה שתתקיים בספריה הציבורית. נכתב שבסדנה ילמדו שיטת מדיטציה סינית בשם פאלון גונג. היא ידעה שסטיבן מתעניין ברוחניות, ונתנה לו לקרוא את הכתבה וגם עודדה אותו ללכת לסדנה. “מהמעט שידעתי על פאלון גונג, זה נשמע בדיוק כמו משהו שסטיבן זקוק לו”, היא סיפרה “בדיוק משהו שכל המשפחה שלנו זקוקה לו”.

סטיבן לאנסיון עם אשתו וילדיו | תמונה:Steve Lancione

סטיבן לאנסיון עם אשתו וילדיו | תמונה:Steve Lancione

סטיבן הסכים ללכת לסדנה. אחרי ההרצאה, שני אנשים שפגש שם, רופא עם דיבור רך ואשתו, אמרו לו לבוא למחרת לפארק הקרוב, אם הוא רוצה גם ללמוד את התרגילים ואת המדיטציה. סטיבן הגיע למחרת לפארק, אבל תוך כדי חיפושים הוא הלך לאיבוד בפארק וכמעט התייאש מלמצוא את הקבוצה שתרגלה מדיטציה. כאשר כבר הסתובב והתחיל לחזור הביתה, הוא פתאום הבחין בהם מרחוק. ככל שהתקדם לעברם, הוא חש גל של התרגשות עולה בתוכו, רק מתחושת השלווה שהיתה נסוכה על פניהם של המתרגלים. “מיד ידעתי באופן אינטואיטיבי, עמוק בלב, שזו היתה עוצמה אמיתית. וידעתי שזה מה שאני מחפש”, הוא סיפר. “כשיצאתי מהפארק קיפצתי משמחה. רק מהתבוננות בהם ידעתי שמצאתי תשובה לסבל שלי”.

סטיבן לאנסיון מתרגל פאלון גונג | תמונה:NTD Television

סטיבן לאנסיון מתרגל פאלון גונג | תמונה:NTD Television

כאשר הוא התחיל לתרגל ולקרוא בספר “ג’ואן פאלון”, שמסביר את עקרונות השיטה, הוא נמשך לעיקרון שמתואר בו, של שיפור וטיפוח עצמי. התרגול בפאלון דאפא כולל עידון ושיפור הגוף והנפש בעזרת תרגילים עדינים, מדיטציה, ושיפור המחשבה וההתנהגות ביום-יום, לפי העקרונות של אמת, חמלה, סובלנות. סטיבן, שלמד מאימו במשך שנים ארוכות איך להיות פושע וסוחר סמים, מצא נחמה והכוונה בעקרונות האלה, לחיים מסוג אחר. ככל שהצליח יותר ויותר להתנהל לפיהם, כך מצא יותר שלווה ונינוחות בנפשו.

“ההבנה שלי היא שאם אתה באמת מתנהל לפי העקרונות של השיטה, זה משחרר משהו עמוק מאוד בתוך הנשמה שלך, שהוא בעל עוצמה אדירה”, הוסיף סטיבן. “וכאשר אתה מתחבר לעוצמה הזאת, אתה פשוט יודע בביטחון רב כל דבר שאתה צריך לעשות”.

אבל מהר מאד התברר לסטיבן שלהתנהל לפי אמת, חמלה וסובלנות אינו כה פשוט, ובשביל סטיבן במיוחד היה קשה לשלוט בכעס שלו. “אף פעם לא הבנתי מה זה סובלנות”, הוא סיפר. כגבר אמריקני אפילו לא חשבתי על זה. אם מישהו פוגע בך, תמיד תנסה להלחם בו, או תחשוב איך להתנקם בו. אחרי שהתחלתי לתרגל פאלון גונג התחלתי להבין מה זה סובלנות, ואם אתה יכול באמת להתנהג בסובלנות, זה מעצים מאד”.

החיים התהפכו

ככל שלאנסיון התמקד בשיפור האופי וההתנהגות שלו, וחש יותר שלוה ויציבות בחייו, מבלי להבחין, הוא איבד את הדחף להשתמש בסמים. בהתחלה הוא הפסיק לשבוע, אחר כך זה הפך לחודש, ואחר כך לשנה. רוברטה הבחינה מיד בשינויים שחלו בו. מאדם מצוברח וזועף, הוא הפך להיות קליל ועליז. הוא התחיל לעזור יותר בבית ואפשר היה לסמוך עליו. הוא הפסיק להסתתר ולנהוג בחשאיות, והיה ישר וגלוי איתה. הם יכלו לשוחח על ענייני המשפחה בשקט, מבלי לריב. “מאז שהוא התחיל לתרגל פאלון גונג, סטיבן קליל כל כך, כיף להיות איתו. אני מרגישה ביטחון כשהוא עם הילדים. ההתנהגות שלו ישרה וצפויה, הוא אחראי. זה כמו חלום שהתגשם”.

גם ההתנהגות שלו כהורה השתנתה. קודם הוא היה קצר רוח והרגיש מתוסכל בכל פעם שדברים לא הסתדרו לרצונו. כאשר הוא היה מתבונן בבנו מתחרה בתחרויות ספורט, הוא היה מתפוצץ מכעס וצורח עליו אם עשה טעויות. כעת הוא הפך לסבלני יותר עם הילדים. הוא התנצל בפני בנו על הכעסים מהעבר, ונשבע שלעולם לא יתנהג כך יותר.

כאשר בנו של סטיבן היה בשנות העשרה שלו, הוא התחיל ללכת בדרכי אביו: להתחבר לכנופיה, ולהשתמש בסמים. לשמחתם של רוברטה וסטיבן, בנם התחיל גם הוא לתרגל פאלון גונג. זה הפך להיות מחזה קבוע: האב והבן יושבים במדיטציה בסלון, או קוראים יחד ב”ג’ואן פאלון” ומשתפים בהבנות ובחוויות שלהם. “ההתנהגות שלו התהפכה. לא רק שהוא הפסיק להשתמש בסמים, הוא גם הפסיק להשתכר, לקלל, לעשן ולשקר. שינוי מרשים ביותר. כל מי שמכיר אותנו, ממש משתאה”.

רוברטה המומה מהשינוי. אחרי שראתה את השינוי המדהים אצל בעלה ובנה, היא התחילה להמליץ על השיטה למטופלים שלה במרכז לגמילה מסמים. “בחדר המיון שבו אני עובדת אני רואה נערים צעירים שמגיעים, שמזכירים לי איך בני היה בעבר. אז אני מספרת להם את הסיפור שלו. אני נותנת להם עלוני מידע על פאלון גונג. למרות שאני עצמי לא מתרגלת, אני מכירה את היופי של השיטה ואיזו מתנה ענקית היא”.

עברו 15 שנים מאז שלאנסיון הפסיק להשתמש בסמים. כשהוא מספר איך חייו השתנו, הוא מתקשה לעצור את הדמעות. “הפאלון גונג נתן לי את הנחמה והיציבות שהייתי זקוק להם כל חיי”, הוא אמר. “אני מרגיש שמשפחתי זכאית לקבל ממני, במשך שארית חיי, חיים של יציבות, ניקיון מסמים, שקט ושלווה. יש לי כעת הזדמנות חדשה, עם חכמה והבנות חדשות ושיעורים מהחיים”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!