שיקוי הקסמים של מואול

מה סיפורו של אלכוהוליסט שהתקשה להיאבק בהתמכרות וכעת הפך למאסטרו, יכול ללמד אותנו על התמודדות עם תשוקות עזות

תמונה: Daniel Hedden

תמונה: Daniel Hedden

ג’ורג’ מארינר מואול גדל בפילדלפיה שבפנסילבניה בבית מוסיקלי. מאז שהוא זכר את עצמו המוסיקה הייתה תמיד עמוד התווך בחייו. אמו הייתה פסנתרנית קלאסית, והוא התחיל ללמוד ממנה בגיל צעיר מאוד. אך היא גילתה מהר מאוד עד כמה קשה לה ללמד את בנה, כך שבכיתה ד’ מואול ואחיו הצטרפו למקהלה בבית ספר שבו למדו, ונכנסו יותר ויותר עמוק לעולם המוסיקה. מואול למד גם לשיר וגם לנגן בפסנתר. “זה היה אינטנסיבי מאוד, היו לנו הרבה הופעות”, סיפר לאפוק טיימס.

למזלו של מואול, חינוך מוסיקלי היה חשוב מאוד בפילדלפיה של שנות ה-60, כאשר התחיל ללמוד בבית הספר התיכון הציבורי. יום אחד פגש מואול במקרה מדריך. הוא שמע במסדרון בית הספר את “סימפוניית העולם החדש” מאת דבוז’אק, והלך בעקבות הצלילים. מורה בשם ד”ר פיינברג פתח את דלת הכיתה וראה את מואול עומד בחוץ ומקשיב. הוא חייך אליו חיוך רחב ושאל את מואול אם יהיה לו יותר נוח לשבת על כיסא. מואול הצטרף לכיתה, וד”ר פיינברג הפך להיות המדריך הצמוד שלו.

“הוא היה אחד האנשים שהכי השפיעו עליי בחיי. הוא היה גאון בהוראת האזנה למוסיקה. הייתי כמו ספוג ורציתי ללמוד עוד ועוד”, נזכר מואול. ד”ר פיינברג הפך להיות המורה שלו לפסנתר, ואז מואול הוסיף גם ויולה. הוא נמשך למוסיקה קלאסית עוד ועוד, והתכונן לקריירה מוסיקאלית. אבל אז קרה משהו ששיבש את הדברים. בתקופת ההתבגרות שלו גילה מואול משהו אחר שגרם לו להרגיש טוב.

רק כוסית אחת

מואול חי עם אמו ועם אחיו בבית סבו. אחיה של סבתו היה אלכוהוליסט והמשפחה הייתה מודעת לנזק שאלכוהול עלול לגרום. “כמו כל ילד טוב ששומע שאסור לנסות אלכוהול, לא הייתה לי סבלנות לחכות”, סיפר מואול.

תמונה: L.D. Bright Photography

תמונה: L.D. Bright Photography

השתייה התחילה באופן תמים כשמואול שתה יחד עם חבריו בבילויים חברתיים. בסביבות גיל 16, הוא גילה שהאלכוהול מקהה את חושיו. “זה היה כמו מרפא לכול. זה היה כמו שיקוי קסמים שאִפשר לי לא להרגיש שום רגש שלא רציתי להתמודד איתו באותו הזמן”, הסביר מואול. “החל ממשהו טריוויאלי כמו שעמום, ועד למשהו מכאיב כמו פגיעה או עלבון שחוויתי. הבנתי מהר מאוד שאם לא רציתי להרגיש משהו, שתיית אלכוהול הייתה משהו שמוחק, לפחות באופן זמני, את הרגשות”. מואול גם גילה שאלכוהול יכול להיות הכנה נהדרת לבילוי חברתי.

אמו של מואול נפטרה כאשר מואול התלבט לאן ללכת אחרי סיום התיכון. הוא הרגיש שהוא רוצה לפרוש כנפיים, להתרחק ממקום מגוריו, ונסע ללמוד בבית הספר למוסיקה באוניברסיטת לואיוויל בקנטקי. מואול הצליח בלימודים ובסוף השנה הוא נבחן והתקבל בתור נגן ויולה בתזמורת לואיוויל. הוצעה לו מלגה מלאה להמשך לימודיו לתואר שני במוסיקה, ועם סיום הלימודים הוא התמנה להיות המנצח של תזמורת הבלט של לואיוויל. מבלי שהספיק להבחין איך זה קרה, כבר היו לו ארבע משרות ניצוח בלואיוויל. עם זאת, מואול התחיל לשתות יותר ויותר.

כיצד מפסיקים

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!