בתי הכלא החדשים

על הספה מול הטלוויזיה בסלון הביתי, עם צמיד אלקטרוני

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

כל הסיפור התחיל כשקארל (45) יצא עם שתי בנותיו, בשנות העשרים לחייהן, לפאב הסמוך לביתו, בשטוקהולם שבשוודיה. הבנות נקלעו לסכסוך עם צעירים אחרים, וקארל נחלץ להגנתן. “הכול קרה מהר כל כך”, סיפר בראיון למגזין הטכנולוגי של האקונומיסט, Technology Quarterly. “מבחינתי רק הגנתי על הבנות, אבל צעירות אחרות דיווחו שתקפתי אותן”. בית המשפט קיבל את גרסת הצעירות, וקארל נשפט לחצי שנת מאסר.

בשוודיה מאפשרים למי שנשפט לתקופה של עד חצי שנה לרצות את עונשו בבית, בתנאי “פיקוח אלקטרוני”

ומזל שלא ליותר מזה. החוק השוודי מאפשר לכל מי שנשפט לתקופת מאסר של עד חצי שנה לבקש לרצות את עונשו בבית, בתנאים של “פיקוח אלקטרוני”. זה אִפשר לקארל להמשיך לעבוד בעסק הצבעות הפרטי שלו, בו הוא מעסיק יותר מ-20 עובדים. “זה היה אסון אם היו מכניסים אותי לכלא, גם מבחינה כלכלית, גם מבחינה פיננסית, ואני לא יודע מה היה קורה לנישואים שלי”.

כיצד עובד הפיקוח האלקטרוני? הטכנולוגיה פשוטה למדי. במקרה השוודי היא כוללת אזיק אלקטרוני שהוצמד לקרסולו של קארל – מכשיר המשדר אותות רדיו. מעבר לכך נדרש גם מקלט רדיו ובמקרה של קארל הוצבו שניים כאלו: אחד בביתו ואחד במקום עבודתו. כך, המקומות היחידים שבהם מותר היה לקארל לשהות במשך היום הם בבית, או במקום העבודה, בסמוך לאחד ממקלטי הרדיו. מעבר לכך, גם שעות העבודה של קארל חייבות להיות מוגדרות וקבועות – במקרה שלו סוכם שהחל משש בבוקר ועד חמש אחר הצהריים, כך שהוא חייב היה לצאת כל בוקר מהבית כבר ב-5:45.

תמונה: Wikimedia Commons/Cc-BY-SA 3.0

תמונה: Wikimedia Commons/Cc-BY-SA 3.0

היתרון המרכזי של השיטה הוא שקארל יכול היה להישאר במסגרת הביתית שלו – בסביבה חברתית שאינה עבריינית, מבלי לפגוע יתר על המידה בשגרת יומו. מבחינה כלכלית הפיקוח האלקטרוני זול משמעותית בהשוואה לעלויות המאסר הרגילות. על פי רוב, יום של פיקוח אלקטרוני עולה רק חמישית עד שליש מיום מאסר רגיל. יתרון נוסף, שרלוונטי במיוחד בישראל – פיקוח אלקטרוני יכול גם לצמצם את הצפיפות הרווחת בבתי הכלא.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!