אדריכלות מקודשת והסדר הבלתי נראה של הדברים

פרופ’ אמריקני מוביל קבוצה של מאות אדריכלים מרחבי העולם הטוענים שמבנים עתיקים כמו הפרתנון, איה סופיה או הפירמידות במצרים, נבנו על פי חוכמה עתיקה העשויה להיות המפתח לעתיד טוב יותר של האנושות

הפנתיאון ברומא, ציור של ג'יובני פאולו פניני, בסביבות 1734

הפנתיאון ברומא, ציור של ג’יובני פאולו פניני, בסביבות 1734

לפני שלוש שנים ערכנו סדרה של ראיונות עומק עם אדריכלים ישראלים מצליחים שסיפרו על ההשראה שלהם ועל מה שמניע אותם. באחד מהראיונות חשף בפנינו אדריכל מפורסם בישראל, כיצד תכנן בניין יוקרתי בלב תל אביב בגובה עשרות קומות, בהשראת איבר מינו. כיום הבניין עומד בגאון ומשפיע באופן בלתי מודע על העוברים ושבים.

כמובן, מדובר במקרה קיצון. אדריכלים אחרים סיפרו לנו כיצד תכננו מבנים מודרניים בהשראת ארכיטקטים מהמאה ה-20, תוך שימת דגש על “שימושיות” (פונקציונליות) – תכנון מבנה שיענה לצרכים ולנוחיות של המשתמשים בו. רבים דיברו על החומרים, סיפרו איך ביצעו משחקים בין אור וצל בבניין, ואיך יצרו הרמוניה שבמרכזה האדם.

כיום אנחנו משקיעים את רוב המשאבים במלחמות, הקדומים השקיעו את רוב משאביהם בבניית המבנים המדהימים האלו

בניגוד למיינסטרים האדריכלי הזה שקיים בישראל ובעולם, הולכת ומתחזקת בשנים האחרונות אסכולה שונה, הטוענת שהארכיטקטורה הזו אינה טובה דיה. חסרה בה משמעות עמוקה יותר שהייתה קיימת פעם ואבדה. זו אדריכלות שהתרחקה מהיקום ומהטבע.

“בתקופת הרנסנס וגם כשיורדים עמוק יותר אל ימי הביניים, אל תרבויות רומא, יוון, מצרים או פרס, סין, הודו ויפן, האדריכלות הייתה רוחנית”, אומר בראיון לאפוק טיימס פרופ’ חוליו ברמודז, נשיא ACSF האמריקני – פורום המאגד בתוכו אדריכלים מכל העולם הרוצים להחזיר את הממד הרוחני לאדריכלות. “היו בה יופי וממדים שריגשו אנשים וחיברו אותם למשהו גדול יותר ממה שהם. וזה עבד. בירושלים, למשל, מרגישים את זה”.

התקרה הצבעונית של כנסיית איה סופיה באיסטנבול | תמונה: Fotolia

התקרה הצבעונית של כנסיית איה סופיה באיסטנבול | תמונה: Fotolia

פרופ’ ברמודז, שגם מוביל תוכנית מיוחדת ללימודי תרבות ומקומות קדושים המיועדת לבוגרי אוניברסיטאות, וחיבר שני ספרים בנושא (Transcending Architecture ו- Architecture, Culture and Spirituality) מבסס את טענותיו על שורה של מחקרים במדעי המוח שנערכו בשנים האחרונות. המחקרים מאשרים שסביבות המתוכננות היטב יכולות לשפר את מצב המחשבה של האדם ואת מצבו הנפשי.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!