פוליטיקת המדיטציות של מרקוס אורליוס

צורת שלטונו הבלתי שגרתית של הקיסר הרומי מרקוס אורליוס היא הניסיון המפורסם ביותר ליישם את האידיליה של אפלטון בדבר “מלך-פילוסוף”

איור: ליזה וורונין

איור: ליזה וורונין

לאורך מאות שנים ניסו שחקני שחמט למצוא דרכים שיסייעו להם לקבל החלטות טובות יותר, להעריך נכון מצבים קיימים ואלו שעתידים לבוא ולהכריע את יריביהם. אחד השחקנים הבולטים היה וילהלם שטייניץ, אלוף העולם הראשון בשחמט, שנולד במאי 1836 בגטו יהודי בפראג.

שטייניץ ידע ששחמט הוא מיקרוקוסמוס של החיים. יש בו קונפליקטים, תיאוריות טובות וגרועות, אסטרטגיה וטקטיקה, וכל שחקן בוחר בשיטה המשקפת במידת מה את אופיו ואת התנהלותו בחיים במצבי אי ודאות.

יכולתו לבסס מהלכים מדיניים באמצעות פילוסופיה גדולה ממנו גרמה לסביבתו להעריץ אותו

בתקופתו של שטייניץ שלטה תפיסה שצריך לשחק על התקפה בכל מחיר, אבל שטייניץ רצה להיות שונה. הוא תהה האם קיימים בשחמט עקרונות אוניברסליים. כלומר, האם המשחק כפוף לחוקים שהשולט בהם ישיג תוצאות טובות יותר. לאחר מחקר מעמיק הוא פיתח פילוסופיה שלמה, תורת משחק, והחל לבחון אותה במסע קרבות מול גדולי השחקנים באותה תקופה, עד שבסופו של דבר השיג את תואר אלוף העולם.

שטייניץ זכה למקום של כבוד כאחד ההוגים הגדולים בעולם השחמט, אבל הרעיון שהדגים, שניתן לבסס משחק על פילוסופיה, תקף גם בחיים האמיתיים ומקושר לרוב עם הפילוסוף היווני המפורסם אפלטון. אפלטון אמר שמדינות יהפכו לצודקות ומשגשגות ביום שבו מלכים יהפכו לפילוסופים או שפילוסופים יהפכו למלכים.

"מלך פילוסוף" - אפלטון | תמונה:Picture Post/Getty Images

“מלך פילוסוף” – אפלטון | תמונה:Picture Post/Getty Images

הדמות שהפכה למקרה המבחן המפורסם ביותר של “מלך-פילוסוף” הוא הקיסר הרומאי בן המאה ה-2 לספירה, מרקוס אורליוס. אורליוס נחשב כאחד מ”חמשת הקיסרים הטובים” ביותר בתקופה שבה שיטחה של האימפריה הרומאית גדל והחיים בה היו יציבים. ההיסטוריון אדוארד גיבון, אחד מגדולי החוקרים של הקיסרות הרומאית, טען שהסיבה לכך הייתה שקיסרים אלו נהגו בחוכמה ובמתינות והשתדלו לפעול למען האחר – בניגוד לחלק מיורשיהם שהשתמשו בכוחם לצרכים אישיים. אבל לאורליוס היה מאפיין נוסף, שהבדיל אותו מכל קיסר אחר לפניו או אחריו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!