חצי דקה לברוח: האפליקציה שתתריע בפניכם על רעידת אדמה

ועוד מגוון יישומים הנמצאים בפיתוח ויוכלו להזהיר אתכם מבעוד מועד

תמונת מסך מהמערכת המרכזית של Quake Alert המאתרת את מוקד הרעש תוך שתי עשיריות השנייה | תמונה: Quake Alert

תמונת מסך מהמערכת המרכזית של SeismicAI המאתרת את מוקד הרעש תוך שתי עשיריות השנייה | תמונה: SeismicAI

כשרעידת אדמה בעוצמה 5.3 בסולם ריכטר הכתה כ-60 ק”מ ממערב לחופי קליפורניה באפריל השנה, היו אנשים שקיבלו על כך התרעה יותר מחצי דקה מראש. ביניהם, אלו שהתקינו במכשירים הניידים שלהם את גרסת הבטא של אפליקציית Quake Alert, מבית Early Warning Labs שבסיסה בקליפורניה.

חצי דקה נשמע כמו פרק זמן קצרצר, אבל גם שניות בודדות יכולות לעשות הבדל בין חושך לאור. 30 שניות מאפשרות לאנשים לצאת מהבניין (תלוי כמובן בגובהו) לפני שהאדמה מתחילה לרעוד, ולא רק להשתופף מתחת לשולחן. הן גם יכולות לאפשר לכורים גרעיניים, לתחנות כוח ולסכרים להיערך מבעוד מועד ולהפחית את הסיכונים.

אם רעידת האדמה תתרחש בים המלח, נוכל להתריע [במרכז הארץ] בערך חצי דקה לפני

הטכנולוגיה עצמה, המסוגלת להתריע על רעידת אדמה עשרות שניות לפני שהאדמה רועדת, אינה חדשה. היא מבוססת על כך שכשהאדמה מיטלטלת במוקד הרעש, קיימים מספר סוגים של גלים סייסמיים שמתפשטים לכל עבר. המהירים ביותר מביניהם, “גלי P”, המגיעים אלינו ראשונים, הם גם התמימים ביותר ואינם גורמים כל נזק – הם לא מטלטלים את פני השטח. רק אלו שבאים אחריהם, כמו “גלי S” ו”גלי השטח”, הם הרסניים. מערכת המזהה את הגעתם של גלי P מסוגלת לאתר את מוקד הרעש וכך גם להעריך, עבור כל משתמש באופן אישי, תוך כמה זמן צפויה להגיע אליו רעידת האדמה.

במספר מדינות בעולם כבר פועלות מערכות מבצעיות המנצלות את הטכנולוגיה הזו. מקסיקו, למשל, למודת רעידות האדמה הקשות, היא מהמדינות הראשונות שהשקיעו במערכת התרעה לאומית הנקראת SASMEX, בעקבות רעידת אדמה בעוצמה 8 בסולם ריכטר שפגעה במרכז מקסיקו ב-1985 והביאה למותם של כ-5,000 בני אדם.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!