פרופ’ מרסל מחלוף

ראש הפקולטה לביו-טכנולוגיה והנדסת מזון בטכניון

תמונה: הטכניון

תמונה: הטכניון

 

סליחה שאני מתחיל בשאלה טכנית, מה זה ביו-טכנולוגיה?

“ביו-טכנולוגיה זו הטכנולוגיה שאנחנו מנסים לפתח מהתחום של מדעי החיים, למשל, לחקור מה זה תאים, צמחים, בעלי חיים, איך הם מתפקדים. השאלה שאנו עוסקים בה היא איך לשנע את הידע כדי להביא תוצאות או תוצרים שיכולים לעזור בתחומים אחרים כמו רפואה, תרפויטיקה, מזון. אז ביו-טכנולוגיה זו ההנדסה של העולם הביולוגי: טכנולוגיות שאתה מפתח על בסיס המדע שכבר יש לך”.

אחרי שנים של עבודת מחקר, סטודנט שלי לדוקטורט הביא לי הוכחה שהטכנולוגיה שדמיינו עובדת… לא האמנתי לו

כיוון שאני מאמין בשיטה של “תסבירי לאט כדי שאבין מהר”, אלך צעד אחד ואחשוף את בורותי, תני לי דוגמה.

“חצי מהצוות במעבדה שלי חוקר את עולם הסרטן, וחצי חוקר את עולם האיברים. בעולם הסרטן אנחנו יודעים ורוצים להבין איך מתפתחת המחלה, מה קורה בה, ואיך אפשר לעצור אותה. מצאו, למשל, מולקולה שעוצרת תהליך מסוים בגידול הסרטני. אבל איך ניתן ליישם את זה בפועל אצל חולי סרטן?

“דוגמה נוספת היא כימותרפיה. אנחנו יודעים כיום שכאשר בגוף האדם יש תאים סרטניים המתפתחים מהר מאוד, ניתן לעצור אותם בעזרת חומר כימי שמפתחים במעבדה. אבל איך מביאים את החומר הזה למטופל, כך שהגידול הסרטני במטופל יושפע מאותה תרופה?”

כלומר, את מחברת בין התרופה שנוסתה במעבדה ובין החולה.

“כן. מעבדה זו צלחת. גוף האדם הוא לא צלחת – צריך להכניס את התרופה לגוף. יש מכשולים רבים שצריך להתגבר עליהם. צריך גם להגיע למטרה. זה כמו ווייז, ממש כך. אתה נוטל את התרופה, אבל איך אתה יודע שהתרופה הגיעה למטרה?”

מה זאת אומרת?

“אם המטרה היא הגידול הסרטני שנמצא בכבד, לא תרצה שהתרופה תתפשט בכל הגוף ותשפיע על תהליכים נורמטיביים. תופעות הלוואי קשות ביותר ואני לא רוצה אותן. אנחנו מנסים לפתח מערכות שיובילו את התרופה הטובה רק למטרה, כדי שהיא תהרוס אך ורק את המטרה”.

זה קשה?

“מאוד. זה מחקר של 40-30 שנה”.

מה? משקיעים 40-30 שנה על כל תרופה כדי להעביר אותה מהמעבדה?

“בחברה כמו טבע, למשל, או בחברות אחרות, כל תרופה ששמים את היהב עליה, זה 30 שנה של פיתוח עד שהיא מגיעה לחולה, ולא תמיד מובטח שזה יצליח”.

את צעירה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!