מה באמת קורה עם הברקזיט? שלב אחר שלב

עתיד הברקזיט
בחמישה תסריטים אפשריים

עיצוב אינפוגרפיקה: אלכס גורביץ׳, תמונות: Getty Images

עיצוב אינפוגרפיקה: אלכס גורביץ׳, תמונות: Getty Images

בריטניה אמורה להתנתק מהאיחוד האירופי במארס 2019 ולהיכנס ל”תקופת מעבר” שתימשך עד דצמבר 2020. במהלכה היא תעכל את מצבה החדש ותמשיך לנהל משא ומתן מול האיחוד האירופי. רק בסיום תקופת המעבר היא תתנתק הלכה למעשה מהאיחוד, וייכנס לתוקפו הסכם סחר חדש בין בריטניה לאיחוד האירופי שעל תוכנו עדיין לא הוחלט.

המשא ומתן שמתנהל בימים אלה בין נציגים בריטים לבין נציגים של האיחוד האירופי, כולל שני חלקים: חלק א’ (שעליו יש להסכים עד אוקטובר השנה) – מאלץ את הצדדים להגיע להסכם על תנאי היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי (בהמשך מפורטים חמישה תסריטים אפשריים); חלק ב’ – הוא חתימה על הסכם סחר חדש בין בריטניה לאיחוד האירופי – שלב שיחל רק אחרי ההתנתקות בחודש מארס וככל הנראה ייגרר חודשים רבים קדימה לתוך “תקופת המעבר”.

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

אז מה יקרה בסופו של דבר? להלן התסריטים האפשריים, על פי סוכנות המודיעין הגיאו-פוליטי “סטראטפור”:

תסריט ראשון – ביטול הברקזיט. מדובר בתסריט שסבירותו נמוכה, כיוון שפוליטיקאים משני קצוות הקשת (המפלגה השמרנית מצד אחד, והאופוזיציה – מפלגת הלייבור מצד שני) מעוניינים בברקזיט בצורה כזו או אחרת. כדי שהתסריט ייצא בכל זאת לפועל, צריך לקרות משהו דרמטי לפני מארס 2019 (מועד ההתנתקות): שינוי במדיניות הברקזיט של המפלגה השלטת, למשל, או הכרזה על בחירות כלליות שיובילו לניצחון מפלגת הלייבור שבראשה יעמוד מנהיג המתנגד לברקזיט. מהלך דרמטי נוסף יכול להיות הכרזה על משאל עם נוסף שבסופו יכריעו הבריטים כי הם מעוניינים לבטל את הברקזיט. נכון למועד כתיבת שורות אלה, מסתמן שאף אחד בפוליטיקה הבריטית אינו מעוניין במשאל שכזה.

ביטול הברקזיט הוא תסריט אפשרי שסבירותו נמוכה. כדי שהוא יקרה צריך לקרות משהו דרמטי: הכרזה על בחירות או עריכת משאל עם נוסף

תסריט שני – בריטניה תישאר ב”שוק המשותף” (ראו מילון מונחים) עם האיחוד האירופי לאחר “תקופת המעבר” (2020). הבעיה: בתסריט הזה בריטניה תהיה חייבת לקיים את תנאי השוק המשותף, המדברים בין היתר על מעבר חופשי של אנשים בקרב מדינות האיחוד האירופי, כלומר ההגירה מאירופה לשטחה תהיה חייבת להימשך – דבר שאף אחד בבריטניה לא חפץ בו. בנוסף, בריטניה תיאלץ להמשיך להעביר כספים לקופה המשותפת של מדינות האיחוד האירופי המשתייכות לשוק המשותף, כפי שמחייבים כללי השוק המשותף. נכון למועד כתיבת שורות אלה, אף אחד בקשת הפוליטית בבריטניה לא מעוניין בתסריט הזה. כדי שהוא יצא לפועל צריך גם כן לקרות משהו דרמטי, כמו בחירות כלליות, שינוי במדיניות הברקזיט של אחת המפלגות או משאל עם נוסף.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!