הקלות הבלתי נסבלת של ההפלה

השאלה המרכזית כיום אינה האם הפלה של עובר היא הרג, אלא האם המדינה מתערבת יותר מדי בזכותה של האישה להחליט על גופה. לאן זה מוביל אותנו?

Fotolia_215531920_Subscription_Monthly_XL

איש אינו יכול לשים עצמו במקומם של הורים המתבשרים, רגע לאחר שהביאו ילד לעולם, כי ילדם נולד עם מום או שהוא (או היא) לוקה במחלה ויצטרך לעבור ניתוח. זה יכול להיות ניתוח במוח, ניתוח בלב או ניתוח יחסית פחות מורכב של השפה, כפי שקרה לבתי הצעירה.

השמועה שנולד תינוק בעל מום עוברת מהר בקרב מחלקות בית החולים, וכמה שעות לאחר הלידה מצאנו את עצמנו, התינוקת ואני, מוקפות ברופאים סקרנים. השאלה הראשונה שכולם שאלו הייתה זהה: “איך לא ראו את זה בסקירת מערכות?” או “איזה רופא לא אמר לכם את זה מראש?” התבוננתי בתינוקת המדהימה בזרועותיי ועניתי: “זה לא היה משנה דבר”.

כל רופא שקיבל ממני את התשובה הזאת חייך בנימוס, הרכין ראש והלך. רק כשהתקרבנו למועד הניתוח והתחלתי להכיר אימהות לתינוקות בעלי מום זהה הבנתי מדוע הרופאים הגיבו כך. אימהות סיפרו שהרופאים ייעצו להן לעבור הפלה לאחר שזיהו בסקירת מערכות שיש לעובר שפה שסועה או חך שסוע, וניסו לשכנע אותן שוב ושוב להפיל, אף על פי שמום מהסוג הזה הוא בר תיקון. לאחר שתינוק עובר ניתוח אחד ובמקרים מסוימים שלושה, הוא יכול לנהל חיים רגילים לחלוטין.

“אנשים מתייחסים לעובר כאילו הוא יצור נטול זכויות, סוג של איבר או רכוש הנמצאים בגופה של האשה”

בקרב האימהות שהרופאים בישרו להן את “בשורת האיוב” – שייוולד להן תינוק בעל מום – היו שבחרו לבצע הפלה. מתוך 250 עד 300 תינוקות שנולדים כל שנה כשהם בעלי מום מסוג זה, מבוצעות בישראל, בשנים האחרונות, כ-30 הפלות בממוצע, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בקרב האימהות שהכרתי, ושסירבו לבצע הפלה, היו גם שסיפרו בהתרגשות מיד לאחר הלידה כי קרה הבלתי יאומן: יצא להן תינוק רגיל ובריא לגמרי.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!