מעצבים מחדש את הטבע ומשחקים באלוהים

זריעת עננים מאסיבית להורדת גשם, הנדסה גנטית של מינים שלמים ויצירת אדם-על עתידי – בני האדם עומדים לשנות ללא הכר את עולם הטבע

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

ברומן הדיסטופי והעתידני “עולם חדש מופלא” מ-1932, הסופר אלדוס האקסלי מציג עולם שבו אין מלחמות, אין עוני, אין מחלות. עולם שבו מתגברים על קנאה, אשמה ויגון. כולם מאושרים במה שקיבלו, יש יציבות ושגשוג.

ספרו הנוקב של האקסלי שינה לגמרי את האופן שבו פרופ’ לאון קס, רופא, ביולוג וסופר מוכר, הבין את עולם הביו-טכנולוגיה שהיה חלק ממנו במשך שנים, לאחר שסיים את אוניברסיטת שיקגו והרווארד. “מה שהספר של האקסלי מראה לך”, הוא סיפר בראיון לעיתונאי ביל קריסטול, “זה איך העולם ייראה אם האנשים השואפים לחידושים ולקידמה יצליחו להגשים את החלומות הכי פרועים שלהם. הוא מראה לך את התוצאות: יצורים בעלי צורה אנושית אך ללא אנושיות: הם אינם קוראים, אינם כותבים, ואינם אוהבים, חושבים או שולטים בעצמם. אין אמנות, אין מדע, אין פוליטיקה, אך לעומת זאת יש נוחות, בריאות והנאה.

זה שאנחנו יכולים לעשות משהו לא אומר שאנחנו צריכים לעשות אותו. כיום השאלות שנשאלות הן בעיקר ‘מה ניתן לעשות’

“הסיפור מתחיל באופן סמלי, בלונדון, שם הם עוסקים בהפריה מלאכותית. העֻוברים מתפתחים וחיים בבריאות ובביטחון. כשהם גדלים, הודות לשיטות ממדעי המוח, שינויים גנטיים, היפנופדיה (למידה מתוך שינה), פסיכולוגיה ופארמקולוגיה, הם לומדים כיצד להקל על הסבל האנושי”.

פרופ’ קס טוען שלכיוון הזה האנושות צועדת. מחלות, חולשה, זִקנה ואפילו מוות, הם מציאות אנושית שהטכנולוגיה מנסה בימים אלה להעלים. “טרנס-הומניזם”, נקראת הגישה הפילוסופית שלפיה בני אנוש יכולים להתעלות מעל המצב הטבעי הנוכחי שלהם ולפרוץ את המגבלות של עצמם באמצעות טכנולוגיה. למשל, לקבוע כיצד יתפתח גופם, במקום להשאיר את התפקיד הזה לטבע.

תמונה: Timothy Eastman

תמונה: Timothy Eastman

“אנחנו חייבים לאמץ את הטרנס-הומניזם – התחום המדעי הרדיקלי הזה שמאפשר להפוך בני אדם, לאלוהים”, כתב במאמר להאפינגטון פוסט זולטן איסטבן, עתידן וטרנס-הומניסט ידוע. לפי איסטבן, האדם צריך להציב עצמו מעל האלוהי, במעמד של שליט על הטבע, שביכולתו לשנות לא רק את סדר הדברים, אלא גם את המשמעות עצמה, את המהות של להיות אדם.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!