תעתועי מוח

אלפי ניסויים ותגליות על המוח התגלו עד היום בתנאי מעבדה. אבל עד כמה הם אמינים? פרופ’ אורי חסון מפרינסטון, לצד שורה של מדענים נוספים, טוען שהגיע הזמן לחקור את המוח בתנאי שטח ומטיל צל כבד על יכולתם של המודלים הקיימים לשקף את המצב האמיתי

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

מדענים הם פריקים של שליטה והם אינם אוהבים משתנים לא ידועים. לכן הם לא אוהבים לעשות ניסויים במצבים של החיים האמיתיים – מצבים שנוטים להיות חסרי סדר ותלויים בממדים רבים”, טוען חוקר המוח פרופ’ אורי חסון מאוניברסיטת פרינסטון שבארה”ב באימייל לאפוק טיימס. “אבל זה בעייתי. ככל שאני עובד עם מצבים מרובי ממדים אני מבין שכל דבר משפיע על כל דבר ושהתקווה למצוא נוסחה נקייה ופשוטה לתפקודים קוגנטיביים היא ככל הנראה אידיאלית מדי וחסרת תוחלת. אנחנו שוב ושוב מגלים שהשימוש בגירויים אמיתיים משנה את התמונה. זה מביא לשינוי פרדיגמה”.

ברגע שאתה עובר לעולם האמיתי המודלים האלה מתרסקים

פרופ’ חסון מצביע על נושא חשוב – מגוון מחקרים מהתקופה האחרונה מצביעים על העובדה שמחקרים רבים הנערכים כבר שנים בסביבת המעבדה השקטה והסטרילית עלולים לספק לנו תמונה לא לגמרי מדויקת לגבי אופן פעולת המוח בתנאי “העולם האמיתי”.

כך, למשל, קרה כשרצו עד לאחרונה לבחון את תפקודי המוח של טייסים. מחקרים כאלו נערכו, על פי רוב, בתנאי מעבדה. אבל ד”ר גאטו ת’יבולט (Thibault) מהאוניברסיטה הפדרלית של טולוז שבצרפת החליט לערוך מחקר בתנאי שטח, בתוך תא הטייס (Frontiers in Human Neuroscience 2018). ד”ר ת’יבולט רצה לבחון עד כמה המחקרים במעבדה, באמצעות סימולטור טיסה, מסוגלים לדמות את התהליכים המורכבים העוברים במוחם של טייסים בזמן אמת, בשעה שהם מובילים את כלי הטיס הכבדים שלהם ודואגים לייצב אותם.

את 24 הנבדקים שלו הוא חילק אקראית לשתי קבוצות – מחציתם הפעילו סימולטורים בתנאי מעבדה והאחרים עשו את הדבר האמיתי – הטיסו מטוס קל מדגם Robin DR400. הם נדרשו לטוס בקו ישר בשעה שמושמעים להם נתוני טיסה שעליהם הם נדרשו לחזור בקול רם.

וכאן נכנס החידוש הטכנולוגי שאפשר את המחקר. אם נחשוב על מחקרים כמו זה של ת’יבולט, בהם חוקרים מעוניינים ללמוד כיצד הזיכרון שלנו עובד במוח בזמן אמת ואיפה בעצם כל זה קורה, פעמים רבות מחקרים כאלו נערכים באמצעות מכשיר ההדמיה fMRI. בעזרת המגנטים העוצמתיים שלו המכשיר מספק תמונה מדויקת יחסית של האזורים הפעילים בכל רחבי המוח. כך במשך שנים מיפו חוקרים את התפקודים השונים ברחבי המוח ולמדו כיצד המוח מטפל במשימות שונות.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!