הנוירולוגיה של האמונה הדתית

כיצד אמונה משתקפת במוח שלנו? אילו השפעות יש לה? סדרת מחקרים חדשה חושפת תמונה מפתיעה

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

פרופ’ אנדרו נויברג, חוקר מוח ותיק בבית החולים האוניברסיטאי תומס ג’פרסון שבפילדלפיה, החליט לעשות ניסוי קטן. הוא קרא את קריאת “שמע” בשעה שנסרקה הפעילות במוחו באמצעות מכשיר fMRI – מכשיר דימות רפואי שיודע למדוד, בדיוק גבוה יחסית, את רמת הפעילות באזורי המוח השונים. אחר כך הוא ביקש מד”ר דיוויד הלפרן, סטודנט לרפואה המתמחה בפסיכיאטריה, ורב אורתודוקסי בהכשרתו, לעשות אותו דבר.

”קצת מביך לספר”, אמר פרופ’ נויברג בראיון לאפוק טיימס. “אחד הדברים שראינו הוא שהמוח של דיוויד היה פעיל הרבה יותר משלי. במובן מסוים זה הגיוני, כי הוא עושה את זה על בסיס יום-יומי – תפילה היא מרכיב בסיסי בכל מה שהוא עושה. גם אני התפללתי אבל זה לא הדהד אצלי כמו שזה הדהד אצלו”.

התחלנו לבחון אילו חלקים של המוח מעורבים בטקסים שונים, בטכניקות שונות, במערכות אמונה שונות

בסריקת המוחות של שני החוקרים התגלה שבמוחו של דיוויד התגברה הפעילות בשני אזורים: האונה המצחית (האחראית לרבים מהתפקודים הקוגניטיביים, בין היתר על יכולתנו להתרכז); והמערכת הלימבית (הקשורה בעיבוד רגשות). “זה מצביע על תהליך עוצמתי מאוד ורגשי מאוד שדיוויד עבר ואני לא”, מספר פרופ’ נויברג.

אבל הבדלים נצפו גם באזור נוסף – האונה הקודקודית, שאחד מתפקידיה הוא לבנות ייצוג תלת ממדי של המציאות ולחזק אצלנו את תחושת העצמי. האונה הקודקודית מאפשרת לנו, למשל, לעבור מבעד לדלת מבלי להתנגש בה. אבל במצב שדיוויד היה שרוי בו – תחושה של “אחדות עם האל” – כפי שמגדיר אותה פרופ’ נויברג, האזור הזה היה פעיל פחות. “כשאנשים מרגישים תחושה עמוקה של אחדות (oneness) עם היקום הם נוטים להפחית את הפעילות של האונה הקודקודית ואנחנו רואים את זה בסריקות מוח”.

פרופ’ אנדרו נויברג | תמונה: Dr. Andrew Newberg/The Atlantic

תופעה דומה זיהה פרופ’ נויברג גם אצל נזירות פרנציסקניות (Perceptual and Motor Skills 2003) בשעה שהן התפללו בתפילה מרוכזת במיוחד ויישמו טכניקת תפילה מכתבי הקודש הנוצריים, שנועדה לעזור למתפלל לחוות את נוכחות האל.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!