האם יתאחדו צבאות ערב ויקומו לתחיה?

נשיא ארה”ב מתכנן להקים “נאט”ו ערבי” – כוח צבאי מאוחד של מדינות ערב הסוניות שיתנגד לאיראן. האם הוא יצליח, ואיך זה קשור לחזית החדשה של צה”ל בעיראק ולהתחזקות היחסים הסמויים עם סעודיה

המדינות הערביות שיתאחדו תחת קואליציה אחת | עיצוב מפה: אלכס גורביץ׳, תמונות: www.h-schmidt.net/map ,Khaled Desouki/AFP/Getty Images ,Bandar Aldandani/AFP/Getty Images

באפריל 1948 התכנסו נציגי צבאות ערב ורקחו תוכנית להשמדת מדינת היהודים לכשתוקם. במאי פלשו צבאות סוריה, עיראק, לבנון, ירדן, מצרים וערב הסעודית למדינת ישראל, וכמו בתנועת מלקחיים ניסו לעקור אותה.

בימים אלה, כ-70 שנה מאוחר יותר, מתכנן הממשל האמריקני להקים לתחייה חלק מאותם צבאות ולאחד אותם. אלא שהפעם המטרה תהיה שונה: במקום מתקפה על ישראל – מתקפה על גרורותיה של איראן במזרח התיכון ובלימת השפעתה.

אף על פי שמדובר בהתרחשות משמעותית באזורנו, הסיפור לא זכה לכיסוי משמעותי בתקשורת העולמית והישראלית. בתחילת אוקטובר אישרה מחלקת המדינה האמריקנית את תוכניתה להקים גרסה ערבית של נאט”ו – כוח צבאי סוני שיאחד את סעודיה, מצרים, ירדן, כווית, עומאן, בחריין, איחוד האמירויות הערביות וקטאר. טים לנדרקינג, סגן עוזר מזכיר המדינה לנושא מדינות ערב שבמפרץ הפרסי, אישר בראיון לסוכנות החדשות The National ב-26 בספטמבר כי הוא עסוק בימים אלה בדיפלומטיה שקטה שמטרתה להניח את היסודות לוועידה שתתקיים בינואר 2019 – שבה יוכרז על הקמת הכוח שייקרא (MESA The Middle East Strategic Alliance).

לאחר שדווח בסוף אוגוסט האחרון כי איראן העבירה לעיראק טילים המסוגלים להגיע עד תל אביב, הציעו גורמים ישראלים כי עיראק עשויה להפוך לחזית חדשה במלחמה נגד איראן

החשש של מדינות ערב הסוניות הוא מהתחזקותה של איראן, שהתבססה כבר בעיראק, בסוריה ובלבנון, ותומכת בשיעים הנלחמים בתימן. “האינטרס של איראן הוא להבטיח את יציבותה ואת ביטחונה, ובאותה מידה להשיג שליטה על המפרץ הפרסי ועל הנפט הערבי”, כתב באוקטובר השנה ג’ורג’ פרידמן, מומחה לגיאו-פוליטיקה בעל שם עולמי מסוכנות הידיעות הגיאו-פוליטיות GPF. “זה איום רחוק, אבל באיומים רחוקים עדיף לטפל מוקדם מאשר מאוחר”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!