ללמוד בתוך ארמון

כיצד יופי, אמנות ואסתטיקה משפיעים על הישגי התלמידים בכל התחומים

אולם הכניסה ב”מרכז לאמונויות וטכנולוגיה” בשכונת העוני מנצ’סטר בפיטסבורג ארה”ב | תמונה: באדיבות Manchester Bidwell Corporation

בשכונת עוני קשה ואלימה, שבה רמת הפשיעה היא הגבוהה ביותר בכל פיטסבורג שבארה”ב, שוכן מבנה מפואר ומרהיב ביופיו – ה”מרכז לאמנות ולטכנולוגיה”. המבנה משדר שילוב נדיר של אסתטיקה, הרמוניה, עוצמה ויוקרה, וגורם למי שמתבונן בו ונכנס בשעריו להחסיר פעימה. מי שתכנן ועיצב את המבנה הוא טאסו קאטסלאס שהיה תלמידו של האדריכל האמריקני האגדי פרנק לויד רייט.

אסתטיקה ויופי מדברים ישירות לנפש הילד, מעדנים אותה, מטפחים רגשות וערכים המשרים הרמוניה ורוגע, ומקטינים תוקפנות

למרכז לאמנות ולטכנולוגיה מגיעים מדי יום נערים ונערות בסיכון, מבתי הספר הציבוריים בפיטסבורג. כאלה שרוב הזמן נעדרים מהלימודים, נכשלים ברוב המבחנים, מתנהגים באלימות ובתוקפנות ומרגישים ניכור כלפי בית הספר. אולם אחרי חודשים ספורים במרכז שבו הם יכולים ללמוד צילום, גרפיקה ממוחשבת, קדרות ועוד, רמת המוטיבציה וההישגים בבתי הספר שאליהם הם חוזרים עולים במידה מפתיעה. כ-90 אחוז מהם, כפי שנמדד בממוצע לאורך כ-15 שנה, מצליחים לסיים תיכון, וכ-70 אחוז מתקבלים בהמשך ללימודים בקולג’.

המרכז שהוקם לפני 50 שנה הוא הגשמת חלום של נער מהגטו השחור בפיטסבורג, ביל סטריקלנד (כיום בן 70), שהוקסם יום אחד מהפלא של גוש חומר חסר צורה שהופך על האובניים, ביד אומן, ליצירת אמנות יפהפיה. מאז נבנו עוד מרכזים דומים ברחבי ארה”ב, ואחד בישראל. ועדיין נותרה תלויה באוויר שאלה בלתי פתורה: כיצד הישגים של תלמידים קשורים ליופי ולאסתטיקה של הבנין בו הם לומדים? ומדוע זה עובד?

התחלות קשות

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!