סוציאליזם אאוט, קפיטליזם אין: מה לומדים ילדי המיליונרים שכל האחרים לא

האם אנשים מצליחים כלכלית בגלל שהם התחנכו אחרת? סטיב סיבולד ראיין 1,400 מיליונרים על האופן שבו הם מחנכים את ילדיהם ויש לו כמה תובנות מעניינות

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

אנקדוטה שרצה באינטרנט מספרת על איש עשיר שרצה ללמד את בנו על היתרונות בלהיות עשיר. הוא לקח את ילדו לכפר של עניים כדי לבלות יום שלם עם משפחה ענייה. כשהם חזרו לביתם, בבוקר המחרת, שאל האב את בנו: “מה למדת?” והבן ענה: “לנו יש כלב אחד ולהם יש ארבעה. לנו יש בריכה ולהם יש נהרות. לנו יש עמודי תאורה ולהם – הירח והכוכבים. אנחנו קונים אוכל והם מגדלים את שלהם. לנו יש קירות שיגנו עלינו ולהם יש חברים”. הילד סיכם ואמר: “תודה אבא שהראית לי כמה אנחנו עניים”.

הסיפור הפך לפופולרי בקרב קבוצות דתיות שונות ובקרב קואוצ’רים להתפתחות אישית שמספרים אותו בסדנאות שלהם. המסר שלו ברור – עושר לא הופך אדם ל”עשיר רוחנית” או למאושר. עם זאת, הסיפור מעביר גם כמה מסרים מסוג אחר: הוא מלמד שאנשים עשירים מסתכלים בהתנשאות על העניים – הם באים לראות איך הם חיים כדי לחנך את ילדיהם כיצד לא צריך לחיות. הם גרים מאחורי חומות, אינם מעריכים את הירח והכוכבים ואין להם חברים. הם לא הולכים לטייל בטבע, ובמקום זאת נשארים בבית ושוחים בבריכה הפרטית שלהם. הילד מסכם היטב את החוויה – להיות עשיר זה בעצם להיות עני.

העשירים שהפכו לכך בזכות עצמם מלמדים את הילדים שלהם לצפות להצלחה, שזה משהו שהולך לקרות וזה רק עניין של זמן

“ממה שלמדתי וחקרתי לאורך השנים, הורים רבים מלמדים את ילדיהם שאנשים עשירים הם בדרך כלל נלוזים. הם אומרים להם הרבה דברים שליליים שמסתכמים בכך שהילד חושב שלהיות עשיר זה דבר שלילי. כשילד חושב שמישהו שהוא עשיר הוא מוכתם, תהיה לכך השפעה על היכולת שלו להצליח בחיים. ייתכן שהוא בכלל לא ינסה”, אומר סטיב סיבולד, סופר, מרצה ומאמן מנהלים בחברות גדולות בארה”ב, בראיון לאפוק טיימס.

סיבולד הגיע למסקנה הזאת לאחר שראיין כ-1,400 מיליונרים שהפכו לכאלה בזכות עצמם, ולמד לעומק כיצד הם חושבים וגם כיצד הם מחנכים את ילדיהם בהשוואה לרוב האנשים. הוא פרסם כמה ספרים בנושא ולאחרונה הוציא ספר חדש: “Secrets self made Millionaires teach their Kids” (2018).

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!