לחפצים יש תודעה?

במשך אלפי שנים יש פילוסופים הטוענים שתודעה היא חלק מובנה של החומר – לכל חפץ, החל מהחלקיק הקטן ביותר יש תודעה משלו. תיאוריה חדשה מכניסה את הרעיונות האלו למשוואות מתמטיות ומאפשרת לאמוד את רמת התודעה של הדברים שמסביבנו

תמונה: Fotolia

תודעה כלשהי קיימת בכל דבר ביקום – מציעה תאוריית ה”פאנפסיכיזם”. למעשה, לשיטתה, כל צורה של חומר, חי צומח או דומם, מורכב לא רק מחומר, כלומר מפרוטונים, אלקטרונים וכדומה, אלא גם מתאפיין בתודעה, או בנפש משלו. למעשה החומר והנפש הם אחד.

כבר ביוון העתיקה ההשקפה הזו זכתה להכרה ולהתעניינות, בין היתר גם של אפלטון ושל תאלס. גם במזרח, הבודהיזם והטאואיזם העלו רעיונות דומים. בהמשך גם שפינוזה ולייבניץ תמכו ברעיון שחומר ונפש הם דבר אחד, אבל באמצע המאה ה-20 העניין ברעיונות האלו דעך.

ככל שמערכת מורכבת יותר כך סביר יותר שתהיה בה רמה גבוהה של מידע משולב, וכך גם החוויות שלה, וההתנסויות שלה יהיו מורכבות יותר

כעת, חוקרי מוח, המנסים לפענח את חידת התודעה, חוזרים לרעיונות הפאנפסיכיסטיים. בשנת 2004 פיתח פרופ’ גוויליו טונוני את “תיאוריית המידע המשולב” (Integrated Information Theory – IIT) שאפילו מסוגלת לאמוד, מתמטית, את רמת התודעה של כל אובייקט. עם המשוואות החדשות ההתעניינות בנושא כבר חרגה מגבולות הפילוסופיה ובאוניברסיטאות רבות כבר מדברים על זה. במגוון מעבדות בעולם אפילו מתחילים לבחון כלי חדש, סוג של “מד תודעה”, המסוגל לדרג את רמת התודעה הנוכחית של אדם או של מגוון יונקים נוספים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!