כמה טיפ נהוג לתת לנותני שירות?

השארת טיפ היא סוגיה מורכבת שמחייבת היכרות עם תפיסות חברתיות מקובלות. בנוסף, צריך להפריד בין סוגים שונים של נותני שירותים לפני שמחליטים כמה כסף להשאיר לכל אחד ואחת מהם

תמונה: Pixabay

טיפ, או בעברית “תשר”, הוא אמצעי שנועד במקור להביע הערכה כלפי נותני שירותים. הטיפ לא מחליף את התשלום עבור השירות, אך בעזרתו ניתן לפצות אנשי מקצוע מסוימים על עוגמת נפש או להגביר את המוטיבציה שלהם. זו הסיבה בגללה יש אנשים שנותנים טיפ עוד לפני שהם מקבלים את השירות וכמובן שכל אחד מאתנו לוקח בחשבון את הנושא הזה כאשר הוא מזמין משלוחי פיצה או אוכל במסעדה.

הבעיה היא שעם הזמן הפך הנושא של השארת טיפ למורכב ומסובך. כיום כמעט בלתי אפשרי לקבוע רף מקובל של טיפים ויש פערים משמעותיים בין נותני שירותים. לכל זה צריך להוסיף את ההבדל בין טיפים בארץ ובחו”ל ואת התפיסות החברתיות המקובלות שלא קופאות על השמרים אלא ממשיכות להתפתח ולהשתנות.

אז מה עושים? הנה כמה נותני שירותים בתחומים בולטים והטיפים שמומלץ נכון להיום להשאיר להם:

1. מזון ומשקאות: 10% זה רק המינימום

התחום של מזון ומשקאות מייצג לדעת רבים את חוד החנית בנושא של טיפים עבור נותני שירותים. אם כבר הזכרנו משלוחים, כאן נהוג לתת 10 שקלים כטיפ קבוע – בעוד במסעדות הסכום המקובל הוא 10% מינימום. לשם השוואה, רוב האנשים כבר משאירים טיפ של 15% במסעדות ויש כאלה שמגדילים ראש ומפנקים את המלצר או הברמן עם 20%.

2. מלונאות ואירוח: ההבדל בין הארץ לחו”ל

בישראל נהוג לתת לעובדי משק הבית של בתי מלון שטר של 20 שקלים בתור טיפ. אם החדרנים והחדרניות גם מובילים אתכם לחדר, מביאים את המזוודות ונדרשים לארגן עבורכם מיטה לילד או ספה נפתחת, אפשר לתת להם טיפ של 50 שקלים.

לשם השוואה, בחו”ל נהוג לתת רק יורו אחד אבל הסדרנים מתחום האירוח נמצאים בכל מקום. זה אומר שבאירופה נותנים טיפ של יורו לסדרנים בבתי קולנוע, במועדוני לילה ובאולמות אירועים.

כמו כן, הטיפ לפקיד הקבלה תלוי בשירות שהוא נותן וברמת המלון. מי שמתארח במלון יוקרה יצטרך לתת טיפ גבוה בכל מקום בעולם, בעוד מי שבוחר רשת זולה יזכה להתחשבות מסוימת מצד הסדרנים, הבל בוי ופקידי הקבלה

3. מוניות והסעות: טיפ מתוך סכום הנסיעה

טיפ לנהג הסעות שמביא אתכם מנמל התעופה למלון נהוג לתת רק בארצות הברית. בישראל למשל זה לא על הפרק, כי לרוב מדובר במונית או בתחבורה ציבורית. אבל אם אתם בארצו של הדוד סם, תצטרכו לתת טיפ של 1-2 דולר.

בנוסף, בארצות הברית נותנים טיפ של 10% גם לנהגי מוניות ואפשר להסתפק בעיגול של סכום הנסיעה למעלה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!