ארה”ב מול רוסיה – “מלחמה קרה” בשתי חזיתות

הנשיא האמריקני מוביל שני מהלכים ארוכי טווח שחשוב להכיר, יחד עם משא ומתן בינו לבין פוטין

עיצוב מפה: אפוק טיימס, תמונה: Francois Mori/AFP/Getty Images

1. בידוד: כריתת בריתות עם המדינות שמקיפות את רוסיה

בדצמבר 2017 פרסם הממשל האמריקני מסמך שכותרתו: “אסטרטגיה לביטחון לאומי” (NSS) שבו הסביר לעם האמריקני, לבעלי הברית של ארה”ב ולסוכנויות השונות בממשל מי הם אויביה של ארה”ב. המסמך הגדיר שתי אויבות ברורות: סין ורוסיה.

מול סין פתחה ארה”ב במלחמת סחר, וכעת היא מנסה לבלום את “דרך המשי” שלה – תוכנית היוצרת דריסת רגל כלכלית סינית במדינות רבות ברחבי העולם. מול רוסיה הגבירה ארה”ב את הסנקציות הכלכליות. לאחרונה היא הודיעה כי בכוונתה גם לסגת מהסכם INF (“הסכם פירוק הנשק הגרעיני לטווח בינוני”) שחתמו ארה”ב וברית המועצות ב-1987. אם זה אכן יקרה, נסיגה מההסכם תאפשר לכל אחד מהצדדים להציב באופן רשמי טילים בליסטיים לטווח בינוני שיאיימו על הצד השני.

אבל סנקציות ונסיגה מהסכם אינם מספיקים. ארה”ב רוצה להפעיל מנופי לחץ גדולים מספיק על רוסיה שיגרמו לפוטין לשבת למשא ומתן עם טראמפ, ולשנות את מדיניות החוץ הרוסית. איך עושים זאת?

תמונה: FRANCOIS MORI/AFP/Getty Images

בינואר השנה טענו רוברט בלקביל ופיליפ גורדון במאמר שפרסמו ב”מועצה ליחסי חוץ” (Council On Foreign Relations), כי הדרך להשיג זאת כעת היא באמצעות “אסטרטגיית הכלה” (או בלימה). מדובר באסטרטגיה מוכרת שהממשל האמריקני השתמש בה מאז סיום מלחמת העולם השנייה. האסטרטגיה זכתה לביטוי פומבי ראשון ב-1947, במאמר במגזין “פוריין פוליסי” שנכתב על ידי מחבר אנונימי. המטרה אז הייתה לחסום את בריה”מ ואת בעלות בריתה “בכל פעם ובכל מקום שהן איימו להשיג השפעה”. את המדיניות הזו הובילה ארה”ב בכל רחבי העולם עד 1991, כשבריה”מ נפלה.

כעת, מציעים בלקביל וגורדון, תופנה האסטרטגיה הזאת כלפי המדינות שמקיפות את רוסיה ויוצרות חציצה מסוימת בינה לבין כוחות זרים שיכולים לאיים עליה. בין היתר, הם כותבים, יש להציב כוחות צבא אמריקנים במדינות בעלות גבול משותף עם רוסיה, כמו המדינות הבלטיות (אסטוניה ולטביה), וגם בליטא ובפולין – שקרובות יחסית לרוסיה.

למעשה האסטרטגיה הזו כבר יצאה לדרך. בנובמבר השנה דיווחה מחלקת ההגנה האמריקנית כי ארה”ב ופולין מנהלות שיחות לגבי אפשרות להציב בסיס צבאי אמריקני קבוע בפולין. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב גם טען, בנובמבר האחרון, כי נעשים כעת מאמצים אמריקנים עיקשים להפוך את מדינות הבלקן הצמודות לרוסיה למה שהוא מכנה “קרש קפיצה נגד רוסיה”, כפי שדווח בסוכנות החדשות הרוסית Tass.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!