ההפתעות הארכיאולוגיות שמשנות את ההיסטוריה

האדם הנבון התפתח רק במזרח אפריקה? ציוויליזציה החלה להתפתח רק באלפי השנים האחרונות? ממצאים מהשנים האחרונות מערערים את התפישות המקובלות

ציירי המערות הקדומים בציורו של Charles R. Knight (1920) | תמונה: Charles R. Knight/PD

בשיעורי ההיסטוריה מלמדים אותנו שהאדם הנבון (הומו ספיאנס) הופיע לפני 200,000 שנה בערבות אתיופיה. בהדרגה הוא פיתח שפה וכלי עבודה, התפשט אט אט ברחבי העולם, נדד ממקום למקום ותר אחר מזון. ואז, לפני כ-45,000 שנה הוא החל לפתח אמנות, כולל ציורי קיר ותכשיטים. עוד מלמדים אותנו שלפני כ-10,000 שנה חלה המהפכה הגדולה ביותר: האדם גילה את החקלאות והתיישב לראשונה ביישובי קבע, אגר רזרבות מזון ואפילו רכוש, והתפנה לפתח חוקים, מדע וטכנולוגיות חדשות.

נכון, זה מה שמלמדים אותנו. אבל בשנים האחרונות הולך ומתבהר שחלקים רבים בפאזל הזה שבנינו הם ממש לא מה שחשבנו.

יורדים מהעץ

נתחיל מהתפתחות האדם. גולגלות אנושיות קדומות שנחשפו באתר ארכאולוגי בשם ג’בל אירהוד (Jebel Irhud) שבמרכז מרוקו מטלטלות בשנתיים האחרונות את התפישה שהאדם הנבון הופיע לפני 200 אלף שנה בערבות אתיופיה. ב-1961, כשרק נחשפו הגולגלות הראשונות באתר, הן תוארכו כבנות 40,000 שנה ולא עוררו עניין רב. הגולגלות, בעלי תווי הפנים המודרניים, תוארכו בהמשך לבנות 160,000 שנה. גם עם גילים שכאלו עדיין אין בעיה.

אולם לאחרונה, מאמר שפורסם בכתב העת נייצ’ר (Richter, Grün, Joannes-Boyau, +9, 2017) מציע תיארוך הרבה יותר מוקדם – כ-315,000 שנה. עובדה שכבר מטלטלת את ההשקפות המקובלות בשני היבטים: ראשית, 315,000 שנה מזיז לאחור ביותר מ-100,000 שנה את המועד בו חשבנו שהאדם המודרני הופיע לראשונה. אם תמיד חשבנו שהיציאה מאפריקה חלה רק ב-100,000 השנים האחרונות, ייתכן שהאדם המודרני התחיל להתפשט

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!