האם התנ”ך היה באמת?

בזמנים שבהם עוד ועוד היסטוריונים “מכחישי תנ”ך” כובשים את שורות האקדמיה, חוקרת התנ”ך החילונית ד”ר ליאורה רביד מנסה להוכיח שהאירועים אכן התקיימו. “אנשים מחפשים להתחבר אל השורשים שלהם”, היא אומרת בראיון

צילום: אלכס גורביץ׳

התנ”ך היה באמת”, אומרת לי ד”ר ליאורה רביד בתחילת הראיון שאני עורכת איתה בבית קפה באוניברסיטת בר אילן.

איך הגעת למסקנה הזו?

“אני אוהבת מפות היסטוריות ותמיד עובדת איתן. אז באחד הימים הסתכלתי על מפה שהראתה את המסע שעברו אברהם ושרה מאור כשדים לארץ כנען, כפי שכתוב בספר בראשית. יש מפות רבות כאלה. רציתי לבדוק האם הסיפור עובר את מבחן ההיתכנות ההיסטורית. כי אם כן, זה אומר שהוא לא מיתוס. כי מיתוס, בהגדרתו, זה דבר שלא יכול להתקיים במציאות.

גן העדן שבשמים, תחיית המתים, אלוהים שופט את האדם לאחר מותו, כל זה הוא מהספרים החיצוניים, לא מהתנ”ך

“הסתכלתי במפה ושאלתי שאלה אחת – כמה קילומטרים הם הלכו? אף אחד מעולם לא מדד את המרחקים. אז אני מדדתי”.

אף אחד לא מדד? את בטוחה בזה? 

“כן”.

בגלל שלא מתייחסים ברצינות לתנ”ך כספר היסטוריה?

“חד משמעית. המפות האלה קיימות עשרות שנים. אף אחד לא היה צריך להמתין לי. אז מתברר שהם הלכו 3,240 קילומטר בקו אווירי. לזה צריך להוסיף כ-240 קילומטר הליכה שאינה בקו אווירי. כלומר, בערך 3,500 קילומטר. השאלה הבאה הייתה האם ניתן לעבור את המרחק הזה בתקופת חיים אחת?”

המסע של אברהם מאור כשדים לכנען | מפה: באדיבות ד”ר ליאורה רביד

איך בודקים את זה? 

“ההיגיון אמר שמכיוון שהם נדדו הם לקחו איתם את כל שהיה להם, כולל לפחות עז אחת. אז הלכתי ללמוד על עזים וחמורים, וחישבתי את קצב ההליכה שלהם. בשכלול כל האלמנטים, כולל עונות המלטה, פגעי מזג אוויר, חיפוש מזון, וגורמים אחרים שיכולים ליצור הפסקות של שנים שלמות, הגעתי למסקנה שהם נדדו בממוצע כעשרים שנה. ככה נוודים הולכים. זה הקצב. קצב התקדמות של כארבעה קילומטרים בשבוע. לא יותר מזה. ברגע שהייתה לי המתמטיקה, לא יכולתי להכחיש את המשך הסיפור. לא יכולתי לאשר אותו, אבל יכולתי להסביר אותו. הוא עבר את מבחן ההיתכנות. ואם הוא עובר את מבחן ההיתכנות, למה לטעון שהוא לא היה? למה שימציאו את הסיפור הזה?”

רביד היא בוגרת אוניברסיטת בר אילן. היא מספרת שבתקופתה הייתה האישה החילונית היחידה שקיבלה דוקטורט בתנ”ך באוניברסיטה. אף על פי שקיבלה תשבחות על עבודתה, היא מעולם לא קיבלה הזדמנות ללמד שם, לטענתה, בגלל הרקע החילוני שממנו הגיעה. מאז היא פרצה את גבולות האקדמיה וצברה לעצמה קהל מעריצים הממתין בשקיקה לפרק חדש ב”פודקאסט של התנ”ך”, אותו היא כותבת, עורכת ומגישה. הפודקאסט הוא המשך הפרויקט שהחלה בספרה “התנ”ך היה באמת” משנת 2009, שבו היא חקרה האם יכלו אירועי התנ”ך להתקיים בהיסטוריה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!