האבולוציה שמעבר לדרווין

שלוש מהפכות התחוללו בתקופה האחרונה בהבנת התהליכים האבולוציוניים, והן מלמדות אותנו שהתיאוריה של דארווין מציגה רק חלק קטן מהתמונה

איור: מושיק גולסט

בצפון המרוחק של שוודיה, הסובל מתנאי מזג אוויר קיצוניים, לא תמיד היה מזון בשפע. במהלך המאה ה-19, למשל, היו שנים קשות בהן סבלו התושבים מרעב חמור, אבל היו גם שנים אחרות, שנים של שפע. קבוצת חוקרים מאוניברסיטת אומאו שבשוודיה גילתה שמצב הרעב של השוודים מאותה תקופה, או ליתר דיוק כמות המזון שעמדה לרשותם של הנערים הצעירים, השפיעה מאוחר יותר לא רק על תוחלת החיים שלהם, אלא גם על זו של נכדיהם (Bygren LO, Kaati G, (Edvinsson S ,2001.

אנחנו יודעים שהדברים מורכבים הרבה יותר מדרווין. מדובר במהפכות גדולות מאוד בהבנת האבולוציה יחסית להבנה שאליה הוא הגיע

בשנת 2001, מיפו החוקרים את מצב התזונה באזור בכל שנה לאורך המאה ה-19 ואספו גם נתונים לגבי משך החיים של הצאצאים – שני דורות מאוחר יותר. מתברר שבמקרים בהם הסבים סבלו מתקופה של רעב בגילים 12-9, זה עזר לנכדים שלהם להיות “מחושלים” מעט יותר כך שהם זכו לחיים ארוכים יותר. אם לעומת זאת, הסב נהנה משפע של מזון, באותם גילים, אורך חייו של הנכד היה קצר יחסית. במקרים קיצוניים זה אפילו השפיע על משך החיים בכ-12 אחוזים, לשני סוגי הנכדים.

פרופ’ יצחק פלפל, המחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן | איור: תמונה: מכון וייצמן למדע

הבעיה היא שהשפעות סביבתיות שכאלו לא כל כך מתאימות לסיפור האבולוציוני שאנו מכירים מהתיאוריה של צ’ארלס דרווין. מאז אמצע המאה ה-19, כשהוא פרסם את “מוצא המינים” (1859) תמיד ידענו שמה שאנחנו מורישים לצאצאים שלנו דומה למדי למידע הגנטי שקיבלנו מהורינו, למעט אולי קומץ מוטציות – טעויות מקריות בהעתקת הגנים. אבל ממצאים מהשנים האחרונות מראים שזה בעצם רק חלק מהתמונה, ואפילו חלק די קטן ממנה. עוד ועוד מחקרים מראים שתהליכי ההורשה וההתפתחות מורכבים הרבה יותר משחשבנו.

מעבר לאותן מוטציות אקראיות, עיקרון מרכזי בתיאוריה של דרווין – “הברירה הטבעית” מסביר כיצד המוטציות המועילות מבין סך כל המוטציות יצליחו לשרוד ולהשפיע בטווח הרחוק על התכונות של האוכלוסייה, ובטווח הרחוק עוד יותר אפילו להוביל להתפתחותו של מין חדש. תכונה חדשה שפוגעת בכשירות הצאצא תפגע גם בסיכויים שלו להותיר אחריו צאצאים רבים, כך שסביר שהיא תיכחד במוקדם או במאוחר.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!